Vzkazy

 • Roháčí jubilující

  Celý článek...  
 • Čapek show na Country radiu

  Pěkný den,

  máme pro Vás několik novinek a dobrých zpráv. Do dalších dílů stále populárnější Čapek show na Country radiu připravujeme rozhovory s těmito osobnostmi:

  září - BB Bowness - skvělá mladá banjistka progresivní kapely Mile Twelve (již tuto sobotu!)

  říjen - legendární foukačkář Charlie McCoy

  listopad - Chris Jones - kytarista a leader kapely The Nightdrivers

  Vysílací časy Čapek show: premiéra každou první sobotu v měsíci od 10:00, reprízy následující pondělí od 23:00 a třetí sobota od 10:00.

  Celý článek...  
 • FUSEKLÍCI J. K. Kučery

   

  _______________________

    

  Josef Kobra Kučera

  (1944–2015) byl člověk mnoha talentů, tvůrce i zkušený organizátor. Mimo jiné před více než deseti lety zakládající člen redakce tohoto listu. Dlouhá léta kreslil osobité stripy, jimž říkal Fuseklíci. Ze stránek různých novin a časopisů sdělovali národu svůj osobitý pohled na svět. Některé kresby jsou staré deset, dvacet, možná i třicet let. A přece jsou stále aktuální. Stále promlouvají k dnešku. Stejně jako Kobrovy články. Jak jste si jistě všimli, stojí za to je reprízovat.  (red.)

   
Dnes má svátek Brigita Zítra má svátek Sabina

Podzim v Brně. Dnešní ráno z našeho okna

Potkal jsem Marušku M., kamarádku z mládí, naši čtenářku, také matku známého televizního novináře Jana M., který nedávno vyměnil jednu televizi za druhou. Honza M. byl teď několik dní v Brně a strávil je v archívech. Matce, jež mu s nadšením zase vařila a prala, pravil na vysvětlenou  – „televize je náročná profese“. A pak asi zase odejel do Prahy, kde už léta žije a pracuje, pokud tedy není zrovna v zahraničí.

Maruška mi to povídala a já se pokradmu díval na hodinky. A pak dodala –„ten váš časopis tě musí stát hodně práce“. Odmlčela se a řekla –„ ty se na mě zlobíš, že už mi ho neposíláte?“

„Maruško“, pravil jsem, „my vycházíme denně. Najdi si www.musicopen.cz. Jak už jsi slyšela od Honzy, televize je fakt náročná práce, zvlášť když máš to štěstí a jsi uprostřed kampaně. V České televizi natáčíme s takovou dobrou partou dokumentární seriál Zvláštní znamení touha o století trampingu. Věděla bys o tom, kdyby ses někdy sama od sebe podívala na www.musicopen.cz.  Já někdy na ty editorialy, které pak několika tisícům našich čtenářů rozesíláme, opravdu nemám čas. Máme ale chytré čtenáře, sami si nás hledají na www.musicopen.cz.“ Tak nějak jsem promluvil k Marušce M.

Už dlouho vím, že si někteří z našich štamgastů opravdu mohou myslet, že jsme na ně osobně zanevřeli. Že jsme třeba skončili. Také je možná nenapadne podívat se sami od sebe na www.musicopen.cz. Doba je přesycená radami z reklam a aktuálně i těch, koho vlastně v té bídě volit. Nejsou to moc věrohodné rady. Chcete-li do duše trochu klidu a nadhledu, fakt navštivte www.musicopen.cz. Proč bychom ho jinak dělali.

Nuže – co vám můžeme doporučit: Michal Prokop končí s televizním pořadem Krásný ztráty a uzavře tuto dlouhou éru svého života před Vánocemi v pražském Divadle Archa. Radek Pastrňák slaví padesát let života, kdo by to do toho oblíbence trávníků řekl. Před padesáti lety připravila tehdejší mediální hvězda Sylva Daníčková první rozhovor s Hanou Hegerovou – a my ho s krátkým komentářem právě přinášíme. Jerry Pupál Vecka nám přeposlal děkovný dopis Queen of Hoboes, Královny amerických tuláků, kteří se každý rok scházejí v Brittu ve státě Iowa. Královna děkuje za prezentaci v Music Open, www.musicopen.cz. Víte, že dnešní američtí nefalšovaní hoboes běžně pracují s internetem? Neříkejte to ale Markovi Čermákovi, ztratil by možná víru ve vývoj světa.

Pupál nám rovněž poslal podzimní pohlednici z Colorada, Spojenými státy se nyní pracovně pohybuje i Lilly Pavlak. Na dalších bombách pracují i Hanka Hosnedlová, Honza Dobiáš, Josef Kobra Kučera, připravujeme další reportáž z natáčení TV seriálu (o které nás žádají zvláště krajané) s fotografiemi badatele a muzikanta Jaroslava Čvančary, režiséra Václava Křístka, bluegrassové celebrity Lilly Pavlak, televizního zvukaře Vaška Vondráčka, designové tvůrkyně Jany Skotalové a dalších autorů. To vše na www.musicopen.cz. Kde jinde.

     Tak se mějte krásně a vězte – stále vás máme rádi, jen času je teď o něco méně. Ale zase bude líp. Na shledanou na www.musicopen.cz. Zmužte se a najděte si nás sami, jste přece lidé chápaví a velmi inteligentní, protože blbec, ten si u nás nepočte!

 


Podzim v Coloradu

Foto Jana Skotalová a Jerry Pupál Vecka

Foto týdne

Jste náš host číslo

7537046

Melanž

 • Trampský guláš

  Ingredience

  - 600 g zadního hovězího masa
  - 150 g pikantnější klobásy
  - 2 lžičky sladké mleté papriky
  - 1 větší cibule
  - 2 špetky pepře
  - 1 lžička soli
  - 400 g brambor
  - 200 g čerstvých hub (nebo nakládané žampiony, případně větší hrst předem namočených sušených hub )
  - tuk

   

  Postup

  Cibuli nakrájíme na drobné kostičky a usmažíme na oleji (případně na sádle) dozlatova. Přidáme na kostky nakrájené hovězí maso a zprudka je i s cibulí po dobu asi 2 - 4 minuty opékáme za stálého míchání. Posolíme, zasypeme sladkou paprikou, zalijeme vřelou vodou a dusíme zhruba 40 minut (v papiňáku o 10 - 15 minut méně). Přidáme houby, klobásu nakrájenou na kolečka a brambory (syrové) nakrájené na menší kostky. Vše spolu dusíme do změknutí brambor (zkoušíme vidličkou, brambory změknou dost brzy). Správný trampský guláš se nezahušťuje, ale když máme chuť .....

  Při přípravě tohoto typu guláše můžeme k přípravě použít i např. zeleninu, zbytky dalších mas i uzenin. Je rychle hotový, což oceníme, když přijde nenadálá návštěva.

   

  Doporučená příloha

  • knedlík nemusí být, podle chuti čerstvý chléb nebo pečivo.
   
 • Velký trampský guláš

  Suroviny:

  - 2 vepřová kolena
  - hovězí kližka (množství podle počtu lidí)
  - vepřová kýta nebo ramínko (tolik, co hovězího)
  - 1,5 kostky škvařeného vepřového sádla
  - cibule (polovina váhy masa)
  -1/2 sáčku kmínu
  - 1 sáček gulášového koření
  - mletý pepř
  -3 chilli papričky
  - 5 stroužků česneku
  - 8 větších brambor

   

  Postup:

  Do velkého kotle na prudkém ohni vhodíme sádlo a po rozpuštění vmícháme cibuli a kmín. Těsně před zezlátnutím vhodíme 3-centimetrové kostky hovězího, které jsme předtím máčeli v osolené vodě. Přisypeme gul- ášové koření, podle chuti pepř, chilli papričky, česnek a přidáme čerstvou snítku větvičky smrčku. Dále přidáme nadrobno nakrájené 4 brambory, promícháme, přidáme trochu vody a vložíme rozseknutá, omytá kolena i s kůží. Kotlík přikryjeme a oheň udržujeme tak, aby směs vařila mírným varem. Občas ode dna zamícháme. Vaříme aspoň dvě hodiny. Mezitím si nakrájíme na cca dvoucentimetrové kousky libové vepřové maso, přidáme větší kostky zbylých brambor. Tuto sestavu vložíme do kotle, až když vyjmeme a jíme kolena. Guláš uvaříme do měkka a máme druhý chod.

  Nezapomeneme na křen, hořčici, chléb a pivo.

   
 • Kotlíkový guláš

  Suroviny

  anglická slanina 120 g
  brambory 200 g
  nať z celeru a petržele svázané do otýpky
  cibule 3 ks
  čenek 3 stroužky
  přední hovězí 200 g
  skopové z plecka 200 g
  kmín podle potřeby
  majoránka 2 lžičky
  mletá sladká paprika 1 lžička
  zelená paprika 1 ks
  rajče 4 ks
  sůl podle potřeby
  světlé pivo 1 dcl
  hovězí vývar dle potřeby

   

  Postup:

  Slaninu nakrájíme na kostičky, rozškvaříme, přidáme drobně nakrájenou cibuli a zpěníme. Přimícháme mletou červenou papriku, hovězí maso nakrájené na menší kostky a opečeme. Později přidáme skopové maso nakrájené na větší kostky, osolíme, opepříme. Přidáme zelenou papriku bez jadérek nakrájenou na nudličky a zelenou celerovou a petrželovou nať svázané do otýpky, podlijeme vývarem a udusíme do poloměkka. Brambory očistíme, nakrájíme na čtvrtky, přidáme k masu a podlijeme vývarem. Nakonec přidáme oloupaná a nakrájená rajčata, rozetřený česnek, kmín a dodusíme. Hotový guláš ochutíme majoránkou. Podáváme s chlebem.

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz