Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Šarlota a Zoe Zítra má svátek Státní svátek

Vážení přátelé, máme rádi českou country hudbu, zvláště pak moderní country. Máme však důvodné obavy o její další vývoj.

Není tomu tak dávno, co české země byli v tomto žánru téměř velmocí. Dnes je situace téměř tristní. České kapely, které se pokoušejí o moderní country, můžeme spočítat již jenom na prstech. Nové kapely v podstatě nevznikají a vývoj hudební produkce se v tomto žánru téměř zastavil. Proč tomu tak je?

Příčin je dozajista několik, a je možné o nich vést širokou diskusi. Ale s kým jiným, než s nejvýznamnějším médiem, jakým bezesporu Country radio je!

Obracíme se na Vás jako na jednu z nadějí změn.   

Na rozdíl od slovenských, polských i německých posluchačů a interpretů, čeští mladí posluchači, zdůrazňujeme – mladí posluchači, country hudbu téměř neposlouchají, tím méně interpretují. To není nic nového, zainteresovaní a dramaturgové si jsou této skutečnosti jistě dobře vědomi. Prostě český interpret i posluchač spolu s písničkami zestárl.

Je to dobře? Víme, jak schopný dramaturg dokáže ovlivnit vkus posluchačů. Jistě, lze se rovněž jen alibisticky ohánět průzkumem oblíbenosti, často objektivně pochybným.

Jsme názoru, že vliv Vašeho rádia by mohl více posluchače seznamovat s novými směry české country a ne jen stále dokola omílat jen osvědčené staré country pecky či dokonce interprety, na hony vzdálené filosofii a ideám country stylu.

Nic proti různorodosti, nic proti klasice. Někteří z nás, i z našich přátel, jsou pravidelnými posluchači Country radia. Někteří mají rádio puštěný snad celý den. Nelze si tedy nevšimnout, jak málo prostoru a času věnujete novinkám v oblasti české country. Veškeré snahy českých interpretů, posunovat žánr směrem k současnosti tak vyznívají většinou do prázdna. 

Často u Vás slyšíme, že český posluchač současnou produkci americké, ale i české country prý poslouchat nechce! Lze se tudíž tázat: a není to také tím, že posluchač chce jen to, co je mu jako kafemlejnek stále dokola předkládáno? Nic jiného běžnému posluchači totiž nezbývá. Ale co na to nějaká osvěta a výchova nových posluchačů, zejména těch mladších?  Nebo už je to všem úplně jedno?

Nebude snad vytahováním, když konstatujeme, že Taxmeni patří k stálicím české country scény, máme za sebou stovky vystoupení v Čechách, na Moravě, ve Slezsku i v zahraničí. Zároveň patříme v této zemi k těm dnes již málo, kteří se alespoň trochu snaží překračovat poněkud zastydlé hranice. Spolu s nemnoha se snažíme razit komplikovanější cestu vlastní tvorbou, s pokud možno současnými, moderními aranžemi. Bohužel v tomto snažení stále narážíme na nepochopení, až někdy i tuhý odpor dramaturgie Country radia.

Uveďme příklad: za roky své existence jsme natočili 17 nosičů-samostatných titulů. K tomu můžeme připočíst desítky písniček na jednotlivých singlech, výběrech, společných projektech, atd. Bezmála tedy asi 200 skladeb.  Přitom posluchač Country radiu zná jen několik málo písniček, a to ještě natočených většinou jen do roku 1995. Od té doby na vše, co jsme vymysleli, vyprodukovali, slyšíme stále jednu odpověď: „skladby jsou „nevysílatelné“! Je tomu tak opravdu nebo máme co do činění se subjektivním názorem, jenž poškozuje nejen nás, ale ochuzuje především širokou obec posluchačů?

Nepovažujeme se za ty, kteří si myslí, že víme všechno nejlépe. O své pravdě jsme však v tomto případě hluboce přesvědčeni. Již proto, že kdyby tomu tak nebylo, neměli bychom žádné koncerty, žádné posluchače. Ale zdůrazňujeme, nejde jen o nás. Přesvědčili jsme se, že problém se týká téměř všech našich současných kapel pokoušejících se o současné hudební prvky. Strkat hlavu do písku bychom neměli, a to i přesto, že někteří již propadli deziluzi. Náš názor je: máte výrazně osud české country ve svých rukou! Tedy Vás prosíme, abyste se alespoň nad výše uvedenými skutečnostmi zamysleli.

S přáním všeho dobrého za skupinu Taxmeni

Jaroslav Čvančara

Vráťa Vyskočil

Jindřich Vrbenský

Luděk Kodrle

Pavel Kaiser

Milan Krištof

Karel Mrkvička

 

 

Foto: archiv skupiny Taxmeni

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6698454

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz