Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Nina Zítra má svátek Beáta

Jmenovat se za minulého režimu Ztracená naděje a být k tomu ještě trampská osada, to nebyl dobrý nápad. Nicméně zvolená hovorová zkratka jména naší první trampské osady má i symbolický rozměr. Na Ztracenku se dostanete buď sítí lesních cest od Slap, nebo pěšky čtyři kilometry stoupající a padající lesní  pěšinou, po které se nikomu nechce. Ztracenka. Málokterá daleko mladší trampská nebo chatařská osada má tolik soukromí, jako právě ona. A na ztrácení nadějí už dávno zapomněli.

Ztracenka slavila 95. výročí a na malý rodinný potlach přijel i štáb České televize. O potlachu i natáčení nového dokumentárního seriálu se můžete dočíst v článku Seriál ČT: první klapka padla na Ztracence.

Vzpomínku na chodovskou kantýnskou Janu Nagyovou napsal tramp, publicista a badatel Frank Nykl, který v Chodosu po podepsání Charty 77 pracoval. Podle jeho svědectví byla pozdější pravá ruka praktikujícího katolíka a pravicového premiéra v té době horlivou komunistkou. No, kdo nebyl. Frankův text vyšel 28. června a doporučujeme ho vaší pozornosti.

Sledujeme festival Slunce ve Strážnici, největší moravský žánrový festival, jehož jsme mediálními partnery.  Lucy Nováková napsala (a snímky nafotila) o třetím ročníku roztomilého Folkaliště, setkání hudebníků v rodišti Gustava Mahlera. Dvacátého prvního července oslaví jubileum unikátní fotograf František Dostál. Jeho narozeniny připomeneme jednou z jeho slavných fotografií. Budeme referovat o významném festivalu Okolo Třeboně, Don Quijote de la Mancha oslaví v Lipnici své šedesátiny (17.-18. 7.), blíží se skvělé Prázdniny v Telči (26.7. – 11.8.), které po desítky let připravuje stále stejný jihlavský osvícenec Milan Kolář, bůhví proč zvaný Medvěd. Nyní už i s pomocí syna Vojtěcha, jinak vystudovaného novináře. Blíží se Rock for Churchill, prostě toto léto nám nadělilo tradiční smršť festivalů.

Rovněž začaly prázdniny a na internetovém serveru www.priznani.funsite.cz zavládla letní pohoda. Že ho neznáte? Studenti vysokých a nyní už i středních škol zde anonymně vyjadřují své názory na školu, studium, pedagogy, svět okolo.

Nás zaujal citát studenta Masarykovy univerzity v Brně: „ Nechápu to, ale občas když jdu do školy, dojdu do hospody“.

Krásné léto!

 

Foto František Dostál

Úvodní foto Stanislava Koucká Nodlová a Petr Navrátil Sen

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6695055

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz