Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Šarlota a Zoe Zítra má svátek Státní svátek

Bob Brozman, fenomenální hráč na rezofonickou kytaru. Píše o něm Lilly Pavlak

Jak uvádí české vydání měsíčníku Playboy „bez nadsázky se dá říct, že jeho texty zná skoro každý“. Novinář, spisovatel, básník, písňový textař Jan Krůta napsal těch textů na třináct set. Psal pro Zlaté slavíky, jeho jsou hity Dalibora Jandy Kličkovaná, Hurikán, Oheň, voda, vítr, Kde jsi a další a další. Honza Krůta je vůbec téma na písňový text, na román, který by napsal někdo jiný - zakladatel firmy Bonton, producent  prvního svobodného filmu Tankový prapor… Kamarád a souputník.

Honza Krůta uvedl na trh svou čtyřiadvacátou knihu s trochu dráždivým titulem Sextenze. Co následovalo, co básníka velmi rozhodilo, se dočtete ve čtvrtek 16. května. Den předtím pak skrze Foto z archívu nahlédneme rovnou do redakce Portýra na Portě 75 v Třebíči. Má to souvislost.

Radovan Rakus vedle jiné tvorby nakreslil pro Music Opensto příběhů ptáka Arthura, o kterém jsme si dlouho mysleli, že je to vlastně kocour. Vysvětloval nám to publicista a teoretik cartoons Ivan Hanousek, ale i jemu to trvalo dost dlouho. Později jsme přistoupili na tezi, že kocour je Garfield a Arthur je pták. Pořád ale tomu moc nevěřím.

Radek Rakus těch Arthurů nakreslil tolik (tedy sto), že z nich Josef Kobra Kučera sestavil další Salon ve vyhlášené restauraci U sedmi konšelů na pražském Starém městě. K vidění do prvního úterý v červnu. Oslavovaný stý Arthur přiletí na naše stránky v úterý 14. května, pokud tedy fakt není kocour.

Zemřel Bob Brozman, asi nejuznávanější hráč na dobro, rezofonické kytary a další strunné nástroje. Vzpomíná na něho Lilly Pavlak. Do toho přišla smutná zpráva – na srdeční příhodu náhle zemřel v 86 letech Brozmanův český kolega, uznávaný steel-kytarista KTO Ferry Friedrich. Ovšem – Ferry zemřel, pokud vím, v dobré kondici náhle ve věku 86 let. Klobouk dolů, pokud ho máte stále na hlavě. Rozloučení bude v kruhu rodinném.

Když začínal mladý Josef Kobra Kučera jezdit na tramp, přál si být Texaským Kidem. Pak přijel na potlach a tam mu spolužák říká - co tady děláš, Kobro?  A bylo. Umíte si představit, že kurátorem výstavy je Josef Texaský Kid Kučera? Nicméně bývalý Texaský Kid napsal vnímavé řádky – o českých krajanech v texaském městečku West, které v minulých dnech zle poničil výbuch v tamní továrně.

Hanka Hosnedlová nám představí jihočeskou banjistku Patricii, která má jednu touhu - naučit se na klarinet. Lilka Pavlak nám zřejmě napíše o největším německém bluegrassovém festivalu v Buehlu, ve čtvrtek 23. května začíná v Ústí nad Labem Mezinárodní festival Porta. Letos je plný změn, těšíme se tam.

Víte, naši milí čtenáři, že vycházíme denně? Ještě vám tu budeme muset připomínat, ale leckdo si myslí, že vycházíme tehdy, když přibližně tisícovce našich stálých čtenářů rozešleme tento editorial. Ještě se k tomu asi vrátíme, je nám líto držet vás v nevědomosti.

Mějte se krásně, a máte-li pevné nervy, vydejte si taky knihu, člověk na to jen tak nezapomene.

Víte ostatně, co dělá básník Jan Krůta? Připravuje k vydání další tři knihy!


Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6698377

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz