Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Matěj Zítra má svátek Liliana


Dostali jsme mnoho blahopřání a děkujeme za ně. Dostali jsme mnoho novoročenek od trampských osad. Zabývali jsme se myšlenkou je všechny publikovat, ale bylo by to na další časopis. Jmenujme alespoň některé – Ztracenka, Paběrky, brněnští Rowers, Windy Bill a jeho Poslední příležitost, Trampské muzeum z Horního Jelení, francouzský legionář Ricci Nemčok, australský Miro Stojanovic- Dawson a desítky dalších… Tři králové nám do duší zase napsali své K+M+B. Jako každý rok, jako léta předtím.

Pětasedmdesáti let se dožívá živel a geniální slovenský hokejista Jožo Golonka. My v českých zemích jsme ho zase tak moc rádi neměli, jedině když hrál za nároďák. Když hrál proti Sovětům. Vzpomenete si na jeho úžasný gól na MS v hokeji v roce 1969 ve Stockholmu? Honza Dobiáš tam byl a asi se s námi o ten zážitek podělí. Joža (golonka je polsky vepřové koleno a se zelím ho jídám na polské straně Tater) si připomeneme i Fotografií týdne.

Jedinečná českobudějovická folková skupina Minnesengři byla v sedmdesátých letech na vrcholu. Nemyslím se, že by jejich příklon k jihočeskému folkóru nějak zvlášť souvisel s normalizací. Ve své době jsem v mladé historii českého folku uváděl v médiích Minnesengry jako příklad obdivuhodně nalézající cesty – od Žalmanových trampských naivit přes neuvěřitelně inspirativní vnos zámořského folku do českého prostředí  až po objevení jihočeské písně, které ti chlapci velice rozuměli. Ta cesta pak šla dál, především Žalman kráčel dál svou cestou. Geniální aranžér, muzikant, doktor obojí kytary Pavel Anděl Pokorný nadlouho zůstal sám, bez kongeniálních souputníků, stále ale pilně pracující až do své tragické smrti za volantem.

Čtvrtý díl Ságy Minnesengrů, které ještě s Andělem začala připravovat (a dokončila se Žalmanem a Evou Zichovou) Hanka Hosnedlová, přineseme ve středu 9. ledna.

Den předtím jsme předřadili Poslední den Mayů v americkém Coloradu z pera a hlavně objektivu Jerryho Pupála Vecky. Jak píše, byl to zvláštní den, i zvěř se chovala jinak. Dočtete se v úterý osmého.

Talent Leonarda Cohena, krásného židovského introverta, miláčka žena a publika, si připomeneme v článku Ivana Kotta v pátek 11. ledna. V podivné souhře náhod měli jeho fanoušci veliké štěstí – Cohen se vrátil ke koncertní činnosti poté, co ho přítel jeho dcery upozornil na jisté podezření –důvěřivý génius nechal volné dispoziční právo ke svým účtům své manažerce. Ta ztráta milionů dolarů prodloužila umělcův tvůrčí život. Asi to tak mělo být, asi je to nakonec dobře.

V sobotu se podíváme, Co přivál vítr z krajiny romantiků. Podíváme se na povánoční mumraj na Brněnské přehradě, na vánoční oheň Paběrků na Brdech (tentokrát měli vyhráno, nemrzlo moc) na setkávání zahraničního Příboje s kamarády, kteří zůstali doma a ještě jistě jinam.

Čekali jsme v mrazivém moravském večeru v Žebětíně na autobus a kolem pobíhaly jurodivé děti mladých rodičů. „Jestli toho okamžitě nenecháš a budeš zlobit, pojedeme hned ráno do Kladna“, zvolala rozčilená maminka. Musela to být strašlivá hrozba, holčička okamžitě přestala. Měl bych se na to zeptat Mikiho Ryvoly, ten bydlí na Kladně celý život. Asi si už, chudák, zvykl.

Mějte se krásně a neposílejte děti na Kladno, musí to být strašlivé!

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6274357

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz