Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Matěj Zítra má svátek Liliana


Dneska je – zkontrolujte si to na kalendáři, pokud ho ještě máte – neděle 16. prosince. To znamená, že za týden bude Štědrý den. Doba, ve které se – ať už proklamujeme vztah k Vánocům jaký chceme  – občas přece jen zamyslíme a jdou nám hlavou věci, jaké celý rok ne. Co bych se dělal – taky k takovým lidem patřím. Dělal jsem totiž v novinách a v televizi, a tam se vždycky přemýšlí a vymýšlí a navrhuje a zamítá, aby právě o Vánocích z toho měli čtenáři nebo diváci radost, případně se nad něčím zamysleli.

Je to zvláštní doba. Už jsem napsal v reportáži z koncertu Devítky, jak často a jak pěkně se tam zpívalo o Betlémě. A kdo by si pomyslel, že to bude zrovna v Malostranské besedě, která má sice už zase věžičky, dokonce zvon, ale kam se hrabe třeba na chrám svatého Mikuláše naproti či na nedaleký kostel, kam jezdí turisté z celého světa kouknout na Pražské Jezulátko. Nebo jsou lidi, kteří jak je rok dlouhý nezavítají do žádného kostela, ale na štědrovečerní půlnoční zajdou a i když si to moc nepřiznají – něco to s nimi udělá.

Jsou trampové – a není jich málo – kteří nevydávají hříšné peníze za koupi vánočního stromečku, ale vyhlídnou si nějaký v lese, ozdobí a nachystají pod něj lesní zvěři nějaké pochoutky, což pak zase třeba celý rok neudělají.

O dostihových jezdcích se obvykle mluví jako o tvrdých chlapech, jejichž srdce si nezadají s mozolnatýma rukama, kterými udrží i toho zdánlivě nezvladatelného caplujícího  koně. A žila byla jedna chuchelská legenda, jistý žokej Josef Šach, který každý rok zmizel na Štědrý den z domova, aby udělal koňům, které v Chuchli jezdil – a dobře – Vánoce. Doufám, že má následníky.

A takových příhod jistě znáte sami bezpočet. Jarda Jelínek, svého času znamenitý tovární jezdec boleslavské Škodovky, měl tatínka, který se – jako to ostatně dělá spousta mužů, tatínků, strýčků či dědečků – vždycky na Štědrý den vypařil z teplého a vonícího domova, jenže si vzal sebou trumpetu a celý den chodil po vsi a troubil do kraje. Že se vrátil v povznesené náladě, to dá rozum, ale byly přece Vánoce! O muzikantech a jejich slavení tohoto jedinečného dne v roce by se ostatně dal napsat celý portál.

Tak si to užijte, nenechte se zválcovat ničím kolem vás, co vám nemluví z duše a třeba si vzpomeňte, jak jste netrpělivě jako děti čekali na tu chvíli, kdy se ozve zvoneček a stromeček se rozzáří. Život už je takový, že nikdy u toho stromečku nejsou všichni, které bychom tam třeba chtěli mít, nebo všechno, co bychom tam třeba chtěli mít, ale to nevadí. Radost se neměří a já vám přeji, abyste se o tom přesvědčili.

Taky kdy jindy – když už ne o Vánocích – by se vám mělo pěkně usínat s vědomím, že vás má někdo rád. Například my.


Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6274280

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz