Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Xenie Zítra má svátek René

Jaroslav Hutka v Indii

Přiznávám se, že teď čtete editorial od naprostého pitomce. Jak jinak by se totiž mohlo stát, že budu vyklízet lodžii před zateplováním bytu bosky, takže když mi spadne jedna skříňka na nohu a trefí rovnou palec, bude z toho prasklina palcové kůstky, nechodící sádra a tedy poloviční invalida s berlemi… Ale co, k počítači doskáču, v televizi ukazují paralympiádu a je lepší mít naprasklý palec než nemít nohu nebo mít potíže s hlavou.

V televizi taky ukazují, jak ještě pořád slaví ti z našich, kteří si z londýnské olympiády přivezli medaile, jak dvojnásobná olympijská vítězka dělala trenérku své mamince, když ta házela oštěpem a nakonec se budeme těšit i na zprávy z Francie, kde si Bára Špotáková zavzpomíná, s čím v atletice začínala a pustí se do sedmiboje.

Tohleto vzpomínání nebo jak se taky někdy jindy říká – návrat ke kořenům – ostatně nacházíme i v tématech, o nichž v Music Open píšeme. Zdá se totiž, že jakoby trošku ubývalo těch velkých festivalů pro tisíce a s tisícovými rozpočty a přibývalo těch festiválků, kterým já říkám rodinné, protože mají skvělou domácí atmosféru, lidi se k sobě mají opravdu jako lidi a vzpomínky na tato hraní a setkávání a kamarádění v mnohém předčí to, co se děje nebo dělo v obrovských amfiteátrech.

Pondělí začneme chytrými citáty, které Milan Plch zvaný Belmondo vyštrachává všude možně a posluchačům soutěžních koncertů Notování je dává do hlavy ve chvíli, kdy už muzika skončí a oni vyrážejí k domovům. Jsou totiž té povahy (ty citáty), že stojí za to je udržet v hlavě nejen po cestě, ale připomenout si je i ve dnech následných. Arthur dělá totéž pomocí obrázků a berte to tak, že je to vlastně jakási duchovní rozcvička na začátku týdne, který nám může přinést ledacos.

V úterý najdete pod logický zářijovým titulkem Indiánské léto zahřálo i bez sluníčka řádky naší jihočeské trampské kamarádky a kolegyně Hanky Hosnedlové, které právě pojednávají o těch malých festivalech, které rostou jako houby po dešti i v těch dnešních dobách, kdy je všude spíš sucho a o houbách buď vypravuje Arnošt Goldflam v televizi nebo nám na redakčních schůzkách fotograf Franta Heřman, který chystá o houbách dokonce knížku… A jen pro pořádek nemohu nenapsat, že v úterý je datum 11.září, na které vzpomíná s Amerikou celý před jedenácti lety šokovaný svět.

Středa přinese titulek taky vonící dálkami – Češi v Indii – ale tenhle fejeton napsal písničkář Jaroslav Hutka, a tak možná tušíte, do čeho se opřel a že to nebude bříza zelená, natož aby stála.

Čtvrtek se pochlubí videem, které naši webmasteři čas od času vloží do portálu, aby vám i nám udělali radost. Tentokrát udělají radost jistě všem ženám a mužům činu, protože píseň Radka Pastrňáka a skupiny Buty se nejmenuje František, ale Píseň práce.

Pátek má datum 14. září, to v roce 1937 zemřel Prezident Osvoboditel T.G. Masaryk, ale my budeme vzpomínat článkem Fedora Skotala na jeho poslední setkání s hercem Petrem Haničincem při trochu pivním mítinku, který svolal Honza Vyčítal na Berounku pod hrad Krašov. Petr H. už sice není živý mezi námi, ale díky filmu a televizním záznamům nám dělá radost, stejně jako řada jeho kolegů, kteří s ním v nebi chodí na pivo.

Sobota potěší opět zejména trampský národ, protože rubrika Co přivál vítr připomíná spoustu krásného, zapomenutého nebo nečekaného. Ale asi byste měli vědět, že máme připravený rozhovor s Frantou Hackerem z KTO, začal 10. ročník Notování, pokračuje seriál Porta je brána, stejně jako rubrika Co v Táborovém ohni neshořelo či blízkovýchodní putování Hanky Hosnedlové…zkrátka, že editorial je vlastně jenom ochutnávka toho, co pro vás – které máme rádi – chystáme.

A že to je pravda, potvrdí už příští neděli Ňuf, tedy Fedor Skotal.


Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6741047

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz