Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Michaela Zítra má svátek Vendelín

Jak se redaktor stal 21. srpna 1968 kolportérem a pomáhal podpalovat tank.

Často jsem chodil spát v pět hodin ráno. Dvacátého srpna 1968 jsem šel do postele dřív a v době mezi psem a vlkem mě vzbudila moje stará milá bytná: „Pane redaktore, obsadili nás Rusáci!“ Inu v pětasedmdesáti letech mívá člověk všelijaké sny. Vyšel jsem před dům a Praha se probouzela do světla a podivně, leč intenzivně hlučela.

V redakci mi vrazili do ruky balík jednostránkového mimořádného vydání Mladé fronty. Kamelotoval jsem přes Václavák k muzeu a k budově rozhlasu. Proti vchodu tam stály tanky proložené obrněnými vozidly. V jednom seděl tehdejší ředitel rozhlasu Karel Hofman. Lidi ho poznali a tak, protože rajčata nikde nebyla, házeli po něm cokoliv, včetně deštníků. Tak ho sovětští důstojníci překryli sovětským pláštěm a lidé už ostatně měli jinou zábavu.

Zařadil jsem se do kolového pochodu. Chorovod. Stará paní na vozíku měla na klíně spoustu větviček a dřívek, která jí donášela děcka, budoucnost národa. Dostal jsem tři větvičky a půlku ramínka na šaty. V poklidném posunu, krok sum krok, jsem dřevíčka pohodil na ohníček pod barely tanku, který mířil na hradbu esenbáků, kteří, zaklesnutí rukama, tvořili lidskou uniformovanou barikádu. Rusáci byli bezradní. Mají střílet do uniforem?

My jsme střílet nemohli, neměli jsme čím, ale dřevíčka kousek ke kousku dělala své. Zatím co tanky bouraly barikádu nad rozhlasem, lidé donášeli „výdejové madam“ kousky dřevěných sedadel, takže kruhový pochod mohl pokračovat. A konečně, za potlesku zainteresovaných, jeden barel vybuchl a donutil k výbuchu i druhý a planoucí tank začal utíkat…. Jako tenkrát ještě fungující tramp jsem měl radost, že jsem poprvé zažil pojízdný táborák.

Kresba: Josef Kobra Kučera, srpen 1968

P.S. - Ňufe, kresbu jsem našel snadno, protože té kolekce si vážím. V tom hektickém týdnu jsem si o navrácení kreseb nežádal, ale vynikající kolega Ivan Kovalenko (zemřel v exilu) je sbíral a předal je šéfredaktorovi časopisu Svět práce, spisovateli Janu Drdovi a já je jenom jednoduše (červenou) dobarvil. Jinak v týdnu, než se vrátili naši moskevský protokol podepisující „hrdinové“, byly kresby jen černobílé a některé, nedochované, jsem ryl do klišografu. Jako postarší, starší, inu hodně si pamatující novinář víš, o čem mluvím. Ahoj

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6689676

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz