Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Kateřina Zítra má svátek Artur

Pouze v několika městech si zvolili maskota. Obyčejně to bývá orel, nebo řvoucí lev a podobně. Ve městě Fairplay neoficiální maskot je donkey – osel. Nicméně na americkém západě je osel častěji nazýván Burro.
K celému příběhu oslích závodů došlo přirozeně. Tato zvířata totiž perfektně zapadla do zlatokopecké činnosti v oblasti Alma – Fairplay. Oslíci byli používání k důlním pracím a jeden z těch zlatokopů – jménem Rupert Sherwood – chtěl jednoho koupit. Podařilo se mu koupit osla za deset dolarů a na otázku jak se zvíře jmenuje dostal odpověď: „Jeho jméno je Prunes – Blbec.“A tak Rupert a Prunes brzy vytvořili nezvyklou a nerozlučnou dvojici. Oba pracovali tvrdě a Prunes se brzy naučil pracovat samostatně. Bez problémů našel cestu z dolu do městečka se zprávou v jeho nákladní brašně. Majitel univerzálního obchodu –General Store – uviděl zvíře a přečetl zprávu. Napěchoval obě brašny požadovaným zbožím a poslal oslíka zpátky k Rupertovi nahoru do hor.

Prunes se dožil vysokého věku šedesáti let a vytvořil snad i rekord nejdéle žijícího osla. Jedno je však jisté, že Rupert a Prunes se dožili vysokého stáří společně. Pro horníka Ruperta zima ve výšce 10 tisíc stop se stala příliš krutou a tak se odstěhoval do Denveru. Co však s oslíkem?

Prunes byl všemi osadníky milován a kamkoliv se přitočil, všude dostal almužnu a všelijaké oslí dobroty. Když přišel konec, byl pochován na Front Street (Přední ulici) v srdci města. Občané mu vybudovali monument z kamene a cementu. Umístili i bronzovou plaketu a různá těžební nářadí.

Zlatokop Rupert Sherwood umřel následující rok a dožil se věku jednaosmdesáti let. Přál si, aby jeho popel byl uložen vedle jeho kamaráda oslíka Prunese. Tak se také stalo.

Na památku této nerozlučné dvojice se ve městě Fairplay pořádají oslí závody, tak zvané Burro Days. Závod se koná na poslední víkend v červenci. Má honosný název: World Championship Pack Burro Race. Běžec či běžkyně běží společně s oslíkem a musí překonat vzdálenost třiceti mil (48 km), kde v průsmyku Komára je otočka zpět do města. Zvíře nese náklad 33 liber to je zhruba asi třicet kilogramů.

Kdysi se závodilo z Fairplay do Leadvillu, v průsmyku nebyla otočka, ale pokračovalo se dál. Dnes pořádají oslí závody i v Leadville a v Buena Vista. Musíš vyhrát všechny tři závody pro hot-trick, abys byl korunován trojcípou odměnou. Ještě se tak nestalo! Mužeš si však pořídit nálepku na auto: „Get Your Ass Over The Pass“. (Dostaň tvoji zadnici přes průsmyk). Slušně povedané!

P.S. Letošní – v pořadí šedesátýčtvrtý – závod vyhrál George Zack z Broomfield, CO s oslíkem Jackem – (30 mil) a Karen Thorpe z Duranga, CO s oslíkem Kokomo – (15 mil). Zúčastnilo se 55 týmů.

Ještě stojí za zmínku, že ráno v devět hodin podával mši kazatel, zpěvák, básník a povídkář Jack Blease z Trail Boss Ministries. Samozřejmě nechyběla píseň Jezdci na obzoru a Chladná voda. Využil jsem pobídky k sborovému zpěvu a zpíval ji s rukou na srdci česky Jako za mlada. (pozn. red.- tento tradicionál byl jednou z písniček z repertoáru výtečné brněnské kapely Mariňáci, jejichž byl Pupál kapelníkem). Jen chyběli kluci z brněnské osady Vavasach, aby zazpívali píseň Oslíci.

Foto: autor

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6737099

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz