Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Xenie Zítra má svátek René

Když před časem přiletěla na pozvání Mezinárodního festivalu Porta do Čech Rosanne Cash, sešli se v pražském studiu České televize s Mirkem Černým. Tento velký znalec americké country i americké angličtiny s ní před kamerami vedl  rozhovor. Pak (myslím, že společně) odjeli do Ústí nad Labem. Ptali jsme se Mirka -"tak co, jaká je? Jaká byla?" - "Nevím, jaká byla ona", odpověděl ten skromný člověk, "ale já jsem byl výbornej!"

Mirek Černý se tuto středu dožívá 75 let a my v ten den přineseme velký rozhovor s Honzou Dobiášem.

Tento týden začneme v pondělí nejen skopičinou ptáka Arthura, o němž jsem si k zoufalství novináře Ivana Hanouska dlouho myslel, že je kocour (někdy si to myslím pořád), ale i velkou reportáží Lilly Pavlak z největšího evropského bluegrassového festivalu ve francouzském La Roche. Lilka na závěr popisuje trochu dojemné setkání s krajany, kteří jí řekli -  "přijeli jsme sem kvůli vaším článkům, které jsme četli."

Úterý 21. srpna je výročí nejtragičtější události druhé poloviny minulého století - invaze vojsk Varšavské smlouvy (ale bez Rumunů, ti odmítli) do obrozujícího se Československa. Tuto událost připomíná výstava fotografií Františka Dostála i jeho průvodní text. Připravila Hanka Hosnedlová.

Ve čtvrtek upozorníme na dalšího jubilanta - hudební publicista i slavný disc-jockey Miloš Skalka se dožívá pětašedesáti let. Milý text o něm napsal jeho kolega a snad i spolužák z novinářské fakulty Jan J. Vaněk, dlouhá léta kulturní redaktor týdeníku Signál. Honza je stále víc podoben jistému ruskému šlechtici. Neříkám mu ale Nikolaji Vasilijeviči, už léta mu říkám Gogol české kultury.

V pátek se zeptáme Co přivál vítr, už máme plno trampských novinek. A v sobotu nás náš severoamerický spolupracovník Jerry Pupál Vecka zavede do bývalého důlního města Fairplay, v kterém probíhají každoročně Burro Days, oslí závody. Soutěžící běží pouští 30 mil, to je asi 48 kilometrů společně s oslíkem, který nese náklad třiceti kilogramů. To vše na památku slavného osla Prunese (česky je to Blbec), který se dožil šedesáti let a byl chytřejší, než většina mužů okolo. Pupál tyto věci dovede popsat s chutí.

Vzpomínka jubilejní: někdy v 80. letech jsem pozval na natáčení televizního pořadu Zpívá celá rodina dva novináře - Miloše Skalku a tehdejší hvězdu televizní sportovní žurnalistiky Štěpána Škorpila. Jak bylo naším zvykem, sešli jsme se u snídaně v hotelu Voroněž naproti brněnského výstaviště, kde jsme natáčeli. A Miloš se Štěpánem povídali o jednom společním zážitku. Byli pracovně na Kubě a Miloš cítil potřebu ozvat se do Prahy své partnerce. Z Fidelovy Kuby taková možnost neexistovala. A tak Miloš, vybaven na svou dobu opravdu dobrou angličtinou, zavolal na čísi radu na americkou vojenskou základnu Guantánamo. Operačnímu důstojníkovi vysvětlit tu ožehavou situaci a ten prohlásil  -" pro naše přátele z Československa to rádi uděláme. Vydržte, prosím, u telefonu." V době vrcholící studené války, kdy Reagan uzbrojoval Sovětský svaz, se přes americké vojenské linky, možná rovnou Pentagon, jistě ale přes americké špionážní a zpravodajské satelity dovolali do Prahy do soukromého bytu. Když adresátka zvedla sluchátko, ozvalo se - ahoj, tady je Miloš, víš, já volám z Guantánama.

Mějte se krásně, svědčí nám to, už je nás víc než milion..

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6741089

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz