Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Kateřina Zítra má svátek Artur


Léta běží, problémů přibývá a vzpomínky na okupaci mé rodné země ze srpna 1968 se čím dál hlouběji zasouvají do paměti. Vždyť již loni výběrčí skladby fotografického měsíčníku nad snímky z roku 1968 pronesli slova: „Je to jen černobílé a smutné!“ Odmítnutí fotografií mi vůbec nevadilo, ale rezultát zamrzel ohledně nevědomosti té hrůzné události. Mně totiž tenkrát v ulicích nebylo do úsměvu a barevný film byl tehdy problémem i v ČTK.

Myslím, že to byl Winston Churchill, který se nechal slyšet, že národ, který nezná svoji historii, ji zřejmě prožije znovu. Teprve letos v srpnu došlo k výstavě fotografií z roku 1968 v Klubu Koníček, který se nachází v útrobách pražského paláce Lucerna. Útulný salonek s krbem, jehož výzdobu doplňují portréty rodiny Havlových, je dosud místem, ve kterém je původní nábytek. Již několik let se v něm každou druhou středu v měsíci uskuteční vernisáž výstavy výhradně černobílých fotografií. A ty mé snímky ze srpna 1968 jsou opravdu černobílé a smutné. Dokladují totiž zlo okupantů, kteří vstoupili do mé rodné země.


V roce 2011 jsem se 21.srpna zúčastnil pietní vzpomínky před budovou Českého rozhlasu v Praze na Vinohradské, dříve Stalinově a kdysi také Fochově třídě. Současná předsedkyně parlamentu se v proslovu zmínila, o tom, že naši zemi v roce 1968 přepadlo dvě stě tisíc cizích vojáků. Nebyla to pravda – okupantů bylo půl milionu... Ano, paměť se pokracuje a později by se mohlo dokonce přihodit, že někdo bude tvrdit, že se k nám v srpnu 1968 přijeli představit Eskymáci.

Klub Koníček nabízí příjemné prostředí pro uzavřená privátní a společenská setkání. Od 8.srpna 2012 na jeho jedné stěně visí snímky z prvních hodin 21.srpna 1968. Tehdy po ranním příchodu k píchacím hodinám do zaměstnání v paláci Škoda (Charvátova a Jungmannova ulice) mi šéfkonstruktér řekl: „Vím, že pořád nosíš v tašce fotoaparát, tak vypadni do ulic!“ Tak jsem vypadl a mohu teď vydat svědectví. To aby se vědělo, že okamžitě po stisku spouště fotoaparátu se zrodí záznam minulosti.


Slova, která mi řekl jeden z okupantů, však mohu už jen zopakovat: Není prý žádný okupant. Tím by byl tehdy, kdyby mě vykopal z mé postele a lehl si do ní sám...

Černobílé fotografie jsou prý tedy smutné. Já skutečně smutným byl. To když mi okupanti vytáhli z foťáku film a navíc mi ho ještě rozbili...

František Dostál

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6737025

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz