Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Xenie Zítra má svátek René

Honza Vyčítal a Pepa Fousek

Velký návrat Petra Rímského? Když se objevil na Potlachu u Stráníků na Kalku, byli přítomní skoro v šoku. Ti mladší ho neznali, ti starší vzpomínali. Je to ten Petr Rímský, co v 80. letech dokonce dvakrát vyhrál autorskou Portu, v době, kdy tato cena ještě měla velký význam? Osobitý interpret a skvělý kytarista, jinak muž poměrně nemluvný a možná trochu zachmuřený? Co ty roky dělal, kde se tady vzal?

Odpovím vám na první část té fiktivní otázky – Petr se tehdy, když už to bylo možné, stal vydavatelem. Vydával dobře dělaný časopis Hitbox, vydával zpěvníky (zvláště Nohavicu), školy hry na kytaru a sám hře na kytaru vyučoval…

Sedmapadesátiletý v Brně žijící rodák z Kolína, syn z divadelnické rodiny (bratr Pavel je poměrně známý herec a naprosto skvělý dabér) zazářil i na Sekwoyfestu. Vojtu Kiďáka Tomáška nadchl natolik, že o jeho novém dvoualbu napsal něco jako recenzi, které jinak nepíšeme. Napsal ten text přesto, že o něm Petr říká, že Kiďák hraje na kytaru jako prase, jak se píše v té recenzi, která je ale o Rímském. Najdete na našich stránkách v úterý.

V pondělí se dostane na dlouho slibovaného Ivana Mládka. Genialitě se blížící hudebník navrhne, Co s nevyužitými mýtnými branami. První pád mýto. Přizvukovat mu bude pták Arthur, ale u něho člověk nikdy neví.

Na středu dáváme článek Marie Jelínkové z tvůrčího okruhu pražského festivalu United Islands o tom, že se Zelená pošta, deska, která je společným autorským dílem Mariána Vargy a Pavola Hammela, po dlouhých čtyřiceti letech vrací na koncertní pódia. Na živém koncertu se zázraku znovuzrození zúčastní i Radim Hladík a Collegium Musicum.

Nebudeme-li zase zaskočeni aktualitami, plánujeme na čtvrtek to, co jsme plánovali na minulý čtvrtek – návrat do historie Porty a roku 1975, kdy se odehrála v Třebíči. Jak vzpomíná Josef Kobra Kučera, bydleli jsme tehdy na dívčím internátu. Ve mně tato vzpomínka kupodivu nezůstala, asi proto, že jsme sice bydleli na dívčím internátu, ale s Kobrou. Také tam bydleli kolegové z redakce Portýra – kulturní redaktor Mladého světa Honza Krůta a kulturní redaktorka Mladé fronty Dagmar Sedlická. Ta ale asi k našemu zármutku zase bydlela na chlapeckém internátu.

V pátek by měl konečně přivanout vítr všechny ty trampské novinky, místo kterých dáváme cestopisy. A v sobotu vám – pokud mne přivane vítr zpátky ze Stvořidel, popíšu neuvěřitelnou tradici ohňů u tamních tajemných peřejí, kterou dodnes udržují jihlavští trampové. Jezdívám tam rád.

A teď vám vysvětlím titulek. Honza Vyčítal a Pepa Fousek nazpívali nový český text (ten první byl trampský od anonymního autora z počátku 60. let minulého století – Smutný den) na světový hit Everly Brothers Bye bye last. Vyčítalova a Fouskova verze se jmenuje Bye bye pass a je o bye-passech, to je takové to přemostění nemocné aorty, říkám-li to dobře. Pepa Fousek to ví daleko líp. Pánové vedou dvouhlas jako zamlada, je to prostě píseň veselého kardiaka.

Mějte se krásně, máme vás rádi, i Honza Dobiáš, tento týden zřejmě strádající pod stanem ve slovenských Roháčích. Určitě nám to všechno za týden napíše.

Foto archiv

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6741126

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz