Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Xenie Zítra má svátek René


Jsem ten poslední, kdo by nepřál výdělek firmám, které obdržely státní zakázku na vybavení našich dálnic mýtnými branami, nezávidím ani kompetentním úředníkům, kteří zakázku zadali a nezávidím ani dělníkům, kteří mýtné brány tak rychle instalovali – i když se prý už všude ve světe orientují jen na modernější satelitní mýtování, při kterém žádných mýtných bran není zapotřebí. Je otázka času, kdy i my jako člen Evropské unie přejdeme na satelit, ale není důvod hořekovat.

Co se stalo, stalo se, hleďme do budoucnosti a  zamysleme se nad využitím našich mýtných bran k jiným účelům. Policie by mohla do bran kromě kamer instalovat i speciální sítě, které by se po stisknutí tlačítka v bráně napnuly a posloužily k zachycení aut s prchajícími zločinci či podnapilými řidiči. Nejedná se o žádnou utopii, na letadlových lodích se tímto způsobem zastavují i mnohem hmotnější letadla. Sítě by musely být samozřejmě dostatečně husté, může se stát, že se nám nějakým nedopatřením zachytí do sítě motocyklista. Nedostatečně hustou sítí my mohl motorkář drobnější postavy prolétnou a přivodit si úraz.

Brány my mohly také definitivně zabránit nedodržování zákazu jízdy kamionů po dálnicích o víkendech.  V pátek odpoledne by stačilo horní břevna bran posunout směrem dolů a do původní polohy by se vrátila až zase v neděli v noci. Ať si pak nějaký ten Bulhar s rajčaty vyrazí o víkendu na naši dálnici, ať si to zkusí! Ať si vjede v sobotu v noci stopadesátkou pod bránu, která bude o dva metry nižší než jeho kamión.

A mýtné brány by mohly také posloužit k odrazování řidičů od překračovaní povolené rychlosti a od jízdy po požití alkoholických nápojů. Jak se ukázalo, pomníčky mrtvých motoristů vroubící naše silnice řidiče nijak neodstrašují. Kdyby policie věšela za nohy na brány ty motoristy, kteří pro vysokou rychlost anebo pod vlivem alkoholu způsobili dopravní nehodu, viděli byste, jak by každý projíždějící řidič rychle dupl na brzdu a nebo jak by rychle předal řízení své manželce, která pila po obědě limonádu! Nejsme ve středověku a samozřejmě by tam nikdo nevisel týden, ale dvě hodiny by si musel každý delikvent na dálnici povinně odviset. Aspoň bychom viděli, co máme u nás neukázněných řidičů! Vsadím se, že by se jich na každé mýtné bráně houpalo pořád nejméně pět.

Ale nejen motoristům a policii mohou být v budoucnu prospěšné naše dálniční mýtné brány. Mohou také posloužit jako pěší lávky pro přechod přes dálnice. Stačí zbudovat k postranním sloupkům žebříky a po břevně už každý nějak přejde. Tyto nové přechody nejvíce využijí houbaři, které dálnice až dosud bezohledně omezovala. Nejen srny, kanci a zajíci, ale i houbaři při svém vášnivém sběru hub končí na dálničních zátarasech a přivozují si četná zranění v obličejích i na údech. Po mýtných branách by ale neměli přes dálnice přecházet starší lidé, kteří už nemají patřičnou rovnováhu a zvláště ne podnapilí. A v neděli ráno do osmi hodin, kdy není na dálnici skoro žádný provoz, by se břevna dala spustit až na dva metry od země a hospodyně z blízkých obcí by pak mohly na mýtných branách klepat koberce.

V případě, že mé návrhy nebudou na ministerstvu dopravy akceptovány a přistoupí se k likvidaci bran, budu společně s policisty, houbaři a klepačkami koberců žalovat kompetentní funkcionáře ze záměrného nevyužívání hospodářského potenciálu a z mrhání finančními prostředky státu. A když neuspějeme u českých soudů, půjdeme s tím třeba až do Štrasburku.

Ilustrace: František Heřman

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6741049

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz