Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Xenie Zítra má svátek René

Pohled na prostranství pevnosti

A nejen to! Navštívili jsme totiž i kus americké historie. Historie v podobě Bentovy staré pevnosti. (Bent’s Old Fort). Pevnost je vzdálená od města La Junta necelých 10 mil. V neděli 3. června 2012 brzy z rána protáčíme kola našeho forda a zakrátko stáčíme do parkovacího prostoru pevnosti. V tom okamžiku spatřím chlapíka, jak svižným krokem chvátá přes pole a rovnou k nám. Hned jsem ho poznal. I on si vzpomněl na naše loňské setkání, a tak nezbývá, než si „zalomit palce“ trampským pozdravem.

„Hello Johnny!“ zdravím a on vrací můj pozdrav.

Žhavé coloradské slunce zatím stojí nízko nad obzorem a je příjemně. Tak klábosíme. Svádím řeč na indiány v tomto kraji, neboť jsem plný dojmů z Koshare tanců, které jsme včera měli možnost shlédnout. Potvrdil mi moji doměnku, že nejkrutější byli Komančové. Přivazovali ke kůlům i ženy. A ty především. Tvrdil můj přítel Johnny.

Johnny Carson je prapravnuk proslulého Kita Carsona. Johnny byl nejmladší dítě v rodině. Vlastní něco památek na svého slavného prapradědu. Je velice skromný a stále mírně úsměvavý člověk ve středních letech. Dělám několik fotek a on slibuje, že se uvidíme v pevnosti. Nasedáme do elektrovozíku a jedem asi míli k vratům pevnosti. Tam nás vítá ranger – žena s krásným úsměvem – a já ukazuji magickou kartu, která informuje, že já i Dana patříme do klanu „zlatého věku“. (Golden Age). Vstup je volný.

Johny Carson a já u pevnosti Bent's Old Fort

Američtí dragouni v uniformách z roku 1835

Byli dva. Bratři Charles a William. Synové vlivného soudce v Saint Luis. Tušili větší obchodní příležitosti v údolí Arkansas River. A tak v roce 1829 vedli karavanu emigrantů do Santa Fe. O rok později založili společnost „Bent’s & St. Vrain Company“. Charles vedl obchody v Santa Fe a podnikal občasné túry zpět do St. Luis. Stal se prozatímním guvernérem, ale při povstání Pueblo indiánů byl zabit v městě Taosu.

Jeho bratr William vedl lovecký a výměnný obchod ve vybudované pevnosti. Za ženu si vzal hezkou indiánku jménem Soví žena. (Cheyenne Owl Women). Proto často navštěvoval kmeny indiánů a obchodoval s nimi. Nazývali ho Malým bílým mužem. (Little White Man). Co se měnilo a co se prodávalo?

Byly to bobří kožešiny a bizonní kůže. Rohy, střelný prach, tabák, látky, deky, nářadí, sušené potraviny – pemmican, zvonečky a korálky. S příchodem nových emigrantů a v období války s Mexikem byly obchodní místnosti (Traiding Post) plné vojenského materiálu. Dobytek a koně ve vlastnictví armády spásali a zničili trávu kolem pevnosti. Tyto skutečnosti – včetně vojenské přítomnosti – narušovaly obchod s indiány.

Bentova stará pevnost byla známa svou pohostinností, kde se naskýtala možnost setkání s vyhlášenými lovci a horaly (mountain men) jako byli právě Kit Carson nebo Thomas Fitzpatrick. Doktor, původem Němec, který měl svoji ordinaci ve státě Illinois, firmu zrušil a vydal se na západ. Chtěl vidět Rocky Mountains. (Skalisté hory). Prohlásil o pevnosti: „Viděl jsem úžasné místo uprostřed pusté prérie.“

Vojenská přítomnost se stala faktem tehdejšího života. Poručík J.W. Abert, který navštívil pevnost dvakrát (v r. 1845 a 1846) zobrazil pevnost ve svých kresbách. A podle těchto obrázků byla pevnost znovu postavena. Právě jemu se vděčí za původní podobu. Generál S.W. Kearny a známý průkopník J.C. Frémont byli tehdy přivítáni salvami z děl. V pevnosti byla také poradní síň, kde gen. H. Dodge v roce 1835 uskutečnil mírová jednání mezi indiány Cheyenne, Arapaho a Pawnee. Všeobecný smír totiž jen podpořil obchodní dění a Bent dbal na to, aby se kořalka nestala obchodním artiklem. Nicméně mexická válka zapříčinila zánik pevnosti.

Vzhledem k tomu, že geografické místo pevnosti bylo vhodné pro výpady a tažení do pozdějšího Nového Mexika, nesčetné vojenské útvary nacházely v pevnosti nový domov a potřebné znovunabytí ztracených sil. Mužstvo a vozkové spali tam, kde bylo místo, naopak důstojníci byli ubytováni v místnostech pro vzácné hosty se stravou k tomu. Vznikla zapeklitá finanční situace. Neplatily se účty. Byla přece válka.

A tak někdo škrtnul sirkou a pevnost vyhořela. Jestli si do hlavy nalil pálenku, to nelze dokázat. Co zbylo z trosek si úspěšně rozebrali emigranti pro stavby vlastních domků. A právě podle těch starých kreseb a náčrtů poručíka se postavila pevnost nová se starým jménem „Old Bent’s Fort“.

Povídalo se ve stínu. O čem? To bohužel nevím

Ani kovář nezahálel a bušil kladivem do kovadliny

Doylův camp u řeky Arkansas River. Nedaleko pevnosti

Foto: Jerry Pupál Vecka

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6741110

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz