Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Běla Zítra má svátek Slavomír


Když hrál v sedmdesátých letech poprvé v Praze Johnny Cash, byla to veliká sláva. Dvakrát vyprodaná Sportovní hala na pražském Výstavišti, davy fanoušků…Country hudba už u nás byla velice rozšířená a Johnny byl jejím prorokem. Zakladatel Tamxenů Jaroslav Čvančara vzpomíná, jak snad s Pepou Blažejovským čekali na Johnnyho před halou. Pak konečně přijel obrovský bourák a z něho vystoupil muž ve stetsonu a v kovbojských botách. Zajíkavými hlasy ho chlapci oslovil anglicky. Ten kovboj se na ně divně díval a pak řekl -" já vám, kluci, vůbec nerozumím, já jsem tady od kolotočů".

Já jsem zase s fotografem Jefem Kratochvilem čekal na Johnnyho v hotelu Intercontinetal, jak bylo domluveno s jeho sólovým kytaristou, a nedočkali jsme se ani toho kolotočáře. Johnny Cash, Džejár, jak vzpomíná Míra Navara, by se dožil osmdesáti let. Přineseme ve čtvrtek.

Kdybyste si mysleli, že skvělá ska-recesistická kapela Russkaja je z Ruska, jste na omylu. Je z Rakouska, ale ruské kořeny muzikantů existují. Ostatně název je chytrá skládačka - Russ (netřeba překládat), Ska (hudební žánr), Ja (německy i rakousky Ano). Na jejich pražský koncert šli fotograf František Heřman i textař a básník Jan Krůta. Jejich společným dílem otevřeme příští týden hned v pondělí. Tentýž den nás také zaskočí další nápad ptáka Arthura. Kreslíř Radek Rakus je chodívá sdělovat do smíchovské krčmy U dělového kříže karikaturistovi Pavlu Hanákovi a hudebnímu skladateli Přemyslu Kučerovi.

Ve středu se vrátíme do roku 1970 a čtvrtého ročníku festivalu Porta v Ústí nad Labem. Tato kapitola má název Smutná Porta. Nemá to ani souvislost s tím, že festival (s jedinou vyjímkou) na dvacet let v Ústí skončil. Pod Střekovem se stala tragická nehoda muzikantů a příznivců liberecké bluegrassové skupiny Boot Hill, našich kamarádů, rodiny Kapitána Kida. Také ten rok vyšlo první číslo legendárního festivalového zpravodaje Portýr. Byla to síla - v redakci pracovali  Wabi Ryvola,  Miki Ryvola,  Kapitán Kid. A mne si vybrali jako svého vedoucího. Dojalo mne to.

Zlatokop a dobrodruh Al Packer se na jaře vrací ze zmrzlého lesa, kde se živil těly svých parťáků. Zelená se tráva, Al se vrací do civilizace. Jeho další osudy najdeme v pokračování ukázek z knihy Jerryho Pupála Vecky v pátek.

Frank Nykl z Chodova u Karlových Varů  je známá postava českého trampingu. Vydavatel zprvu tištěného, nyní internetového časopisu Stopař. Autor, literát, chytrej kluk. Na jaře roku 1990 si oblékl zelenou košili, na ni připjal šerifskou hvězdu, na opasek zavěsil zálesácký nůž, na hlavu nasadil širák. A vyrazil z nádraží v Aši pěšky se podívat do toho světa, který mu komunisti celý život odpírali. Za strašný balík (1,5 marky) si dal u stánku kávu a zase šel zpátky. Než ho zadrželo německé protiteroristické komando.S nadšením jsme tento text zařadili na pátek pod názvem Jak jsem vstoupil do Evropy.

Přibývá nám materiálů, rozšiřuje se okruh autorů, roste počet čtenářů - denně až tři a půl tisíce. Rekord je ještě o něco vyšší. Těší nás, že přibývá trampských čtenářů a autorů. Vytvořili jsme proto novou kolonku Co přivál vítr jako rovnováhu pravidelné a vyhledávané páteční rubrice Co v Táborovém ohni neshořelo. Podle potřeby se budou střídat.

To léto jsme tehdy prožili s Wabim Ryvolou společně, byl u všeho, co jsem dělal já, a já byl všude, kde byl Wabi. V půli týdne jsem taky sedl na rychlík a odjel do Prahy. V tom krátce vymezeném času jsme si řekli, co jsme měli i neměli na jazyku, dali si pár piv a já jel v noci zase zpátky do Brna. Taky jsme si hodně psali.

Přijel jsem na motorce do Proseče, vstupní brány na Slunečnou paseku. V hospodě seděl Wabi s takovou mladinkou a hezkou blondýnkou z Českých Budějovic. Nějaká Hanka Hosnedlová. Přisedl jsem si a devadesátiletý hospodský Jenda Másílko mi bez řečí natočil pivo. Bylo mi dobře, těšil jsem se na to, jak u ohýnku a pod vysočinskými hvězdami natáhneme noc, doběhneme ji, protože člověk nežije proto, aby spal, ale aby žil.

Wabi si s tím děvčetem povídal. Myslím, že ji měl trochu na háku, že ji zlobil. A pak ta mladá drzá blondýnka do mne šťouchla a povídá - "a umíš ty se tvářit taky jinak?"- "Jak to myslíš?", zeptal jsem překvapeně. -  "Vždyť ty se pořád usmíváš!"

Vážená činitelka Obce spisovatelů, básnířka, publicistka, novinářka Hanka Hosnedlová  v sobotu zavzpomíná v textu Wabiho poselství neuvadá i na tato setkávání na Slunečné pasece. Bude to sedmnáct let od Wabiho smrti. Její text doprovodí fotografie Lilly Pavlak z roku 1988, kdy se Wabi poprvé dostal za kamarády do Švýcarska. Kdy se poprvé dostal do svobodného světa.

Často na něho myslím.


Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6861724

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz