Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Běla Zítra má svátek Slavomír

Místo posledního odpočinku prospektora Ala Packera.

Ukázky z knihy Al Packer očima prospektora, která vyšla česky ve Spojených státech

Al se rozhodl nevracet zpátky do Denveru. Nebylo by bez povšimnutí, že se vrací sám. Byl by terčem otázek a o to nestál. Zamířil do Utahu, kde ho nikdo neznal, a hodlal najít práci a přečkat zimu. Práci našel v měděném dole a měl za úkol odvážet kámen neboli hlušinu. Nejhorší práce na povrchovém dole. Jeho nadřízený byl Němec. Mluvil s lidmi velice hrubým způsobem. Ječel a vyhrožoval a neustále pobízel. Al neměl rád, když mu kdokoli chtěl dokazovat nadřazenost a snižovat jeho osobu. Takového jedince přímo nenáviděl a vřela v něm krev, kdykoliv s ním přišel do styku.

Al bydlel ve srubu s veselou holkou Jančou a dalším nájemníkem. Janča se k Alovi chovala nadmíru laskavě, neboť věděla, že Al se stane boháčem. Byla to ta samá Janča, která zapálila tomu nájemníkovi, co teď s nimi bydlel, chatu. Při večerním krmení dobytka převrhla petrolejku a za chvíli byla chata v plamenech. Nemilá a hloupá neopatrnost. Janča věděla, že Al se stal jediným majitelem zlatého dolu v horách Komářího pohoří. V pohoří vysoko nad osadou *Montgomery City, které se nacházelo pod průsmykem Hoosier Pass.

Al měl stále několik větších hrudek zeminy u sebe a jednoho dne vzal tuto zeminu po práci do místního salónu. Klidně nechal čumily hroudu okukovat. Později Janča jednu z nich odnesla k místnímu odhadci, který ji okamžitě koupil. Byla to zemina opravdu obsahující velké procento zlata. Velké procento barvy, tedy zlata.

Nejenže Al způsobil zlatou šuškandu, ale do Binghamu se dostaly zprávy o dalších nálezech v Coloradu. Muži vášnivě debatovali a někteří z nich se rozhodli, že se vydají do Colorada zakolíkovat svůj podíl. Bylo jich pět a utvořili partu s pevným odhodláním vyrazit. Vyrazit co nejdřív.

Dát se na pochod během několika dnů. Padla otázka, kdo je do Colorada dovede. Chtěli mít průvodce. Mladý Noon, zvaný Kalifornia, vykřikl: „Já už jednoho mám!“ Tím myslel Ala, neboť se s ním už poznal a věděl, že Al z Colorada přišel. James Humphrey zajásal: „To je úplně v pohodě. Nemůžem si víc ani přát.“

Wilson Bell s řezníkem Millerem byli další členové party. Bell byl společníkem Franka Millera, který vlastnil řeznický krám v místě zvaném Provo v Utahu. Také původem Němec. Všichni se vydali do Bingham kaňonu hledat Packera. V tomto kaňonu se dolovalo stříbro a měď. Panovalo rčení, že psíci mohou pouze mrskat ocasem nahoru a dolů. Do stran nebylo místo, tak byl Bingham kaňon úzký. Stavět domy se mohlo pouze podélně, kolem potoka. Ne do stran.

Dalším společníkem byl Israel Swan. Tento muž byl nemocný. Jeho zdraví bylo těžkou a prašnou prací podlomené. Měl ale zkušenosti ve zlatých dolech a okukoval později v salónu zlatou Alovu hroudu ze všech stran a podivně se šklebil. „Toto je velice dobrá zemina! Opravdu jsi našel bohatý zlatý důl?“ brebtal rozčíleně Swan.

James Humphrey a George Noon seděli v salónu u piva s ostatními a byli zticha. Swan začal znovu: „Nuže, hochu, pověz nám, kde jsi to našel. Proto jsme se tady sešli, abys nám vše pověděl a vysvětlil.“ Swan naléhal nedočkavě.

Al věděl, že zakrátko bude zpráva rozšířena kolem celého Bingham kaňonu, a netrvalo dlouho a ve městě každý věděl, že Al Packer našel zlato. A vědělo se také o tom, že se našla i další slibná místa, kde byla barva. Mluvilo se o tom, že bude otevřen kraj v pohoří San Juan. Po čase se tak opravdu stalo a území bylo otevřeno prospektorům. Všichni tedy měli na mysli zakolíkovat podíly a zbohatnout co nejdřív. Okamžitě byl odhlasován návrh jít směrem jihovýchodním, a to do pohoří San Juan. Al vůbec neprotestoval. Rozšíření zprávy o zlatém nálezu Alovi nevadilo. Bylo to v jeho plánu. Hodlal se vrátit ke svému dolu, který byl spíš poblíž Breckenridge, později. Nevadilo mu, že bude stovky kilometrů dál dole na jihu, dojde-li do pohoří San Juan. Bude ale v Coloradu a na sever se může vydat kdykoliv. Úmyslné rozšíření zprávy o nálezech zlata mělo i druhý důvod. Al chtěl, aby do Colorada vyšla silná výprava, která by měla lepší šanci a naději odrazit indiánský útok. Z tohoto důvodu chtěl, aby do Colorada jelo co nejvíce lidí.


Krajina v Coloradu

Jenže Chief Ouray a jeho kmen byli velice mírumilovní indiáni a o nějakém hubení bělochů nebylo řeči. Válečné sekery se nebrousily. Al nemusel lhát, když pověděl, že na připravovanou cestu nemá peníze. Peníze měl, ale falešné. Skuečnost byla taková, že se snažil udat falešnou bankovku v Binghamu a že ho tam strčili za mříže. Parta ho vyplatila u šerifa a vyzvedla z vězení. Požádali ho o poskytnutí služby průvodce, což s koženou tváří přijal.

Al jim neprozradil, že zná pouze kraj kolem Fairplay a Breckenridge, ale že nemá ponětí o tom, jak to vypadá v pohoří San Juan. V horách San Juan prostě nikdy nebyl.

Jediný, kdo měl prachy, byl řezník Miller. Ten se záhy rozhodl, že prodá krám. Bylo dohodnuto, že jeho investice mu budou vráceny z prvního výdělku na zlaté rudě. Několika panáky whisky zpečetili domluvu.

Jestli někdo tvrdí, že Alova výprava nebyla dobře připravena a zásobena, mýlí se. Všichni měli koně i nákladní. Měli nářadí, zbraně, střelivo i jídlo. Nemohli mít absolutně nedostatek. Zdálo se, že nic nestojí v cestě jít za zlatem a bohatsvím do Colorada. Zdálo se, že jejich sen nabývá reálné skutečnosti.

* Montgomery City byla hornická osada. Dnes na tom místě je rezervoár po osadě Montgomery pojmenovaný. Přes Hoosier Pass se dnes autem lze dostat do města Breckenridge. V této oblasti se totiž našlo zlato a je tam dodnes.


Ať už byl Packer vinen čímkoliv, jeho nevšední osud měl řadu fanoušků, kteří dokonce vytvořili klub. Na snímku přihláška do tohoto speciálního spolku.


Oficiální pozvánka na Packerovu popravu v Lake City, ke které ale nedošlo.


Jednoduchá mapka znázorňuje trasu Packerovy skupiny zlatokopů, která skončila tak tragicky.

Vybrala Hanka Hosnedlová

(pokračování)


Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6861943

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz