Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Běla Zítra má svátek Slavomír


Jerry Vecka s manželkou Danou

V Coloradu žijící Čechoameričan Jerry Pupál Vecka je český tramp, muzikant a publicista. Zasloužil se mj. o objevení a zřízení hrobu Eskymo Welzla v Dawson City. O životě tohoto moravského rodáka napsal knihu plnou pochopení - Tulák Welzl z pohledu trampa. Dostanete ji i na českém trhu.  Další knihu napsal o v Americe populární, u nás neznámé postavě, jistém Alu Packerovi, prospektoru a lidojedovi. Pupál se svou ženou Danou nejen studoval materiály a archívy, ale šel po Packerových stopách. Se zvláštní empatií napsal knížku Al Packer z pohledu prospektora. Výbor z ní uspořádala Hanka Hosnedlová, která s autorem na tomto díle spolupracovala. Její text Cesta za kanibalem přineseme v pátek. První ukázku z knížky v sobotu - Al se s partou přátel vydává hledat zlato, aniž by tušili, že jdou smrti vstříc. Tato kapitola má název Al namířil do Utahu.

Třetí ročník Porty v roce 1969 v Ústí nad Labem přinesl otevřenou trampskou revoluci, souboj zastánců tradiční trampské písně  s novou generací autorů a interpretů. Tento boj, který probíhal i na stránkách novin a časopisů, osočování a napadání, nepotlačilo ani celonárodní trauma ze sovětské okupace Československa. Ještě o dva roky později v Karviné, na první Portě mimo Ústí, vystoupila delegace moravských trampů v čele s Joe Jégrem a protestovala proti tvorbě Plížáků a jistého Stanislava Wabiho Daňka. Do Ústí nad Labem v roce 1969 se podíváme v našem seriálu Porta znamená brána ve středu.

Máloco vzbudilo v poslední době takový rozruch na české folkové scéně, jako rozchod Pavla Žalmana Lohonky s dlouholetými spoluhráči Jindřiškou a Honzou Brožovými.Podle mne to byl nevyhnutelný a předvídatelný proces, ale bolí podle všeho všechny zúčastněné. Hanka Hosnedlová v článku Žalmanův nový Spol: Změna je život rekapituluje třicet let trvání této kapely, která původně vznikla jako variabilní seskupení muzikantů kolem Žalmana po jeho odchodu od Minnesengrů. Hanka získala vyjádření Žalmana a Pavlíny Jíšové. Pavlína je silná osobnost, rozhodně ne sboristka - ale v průběhu let účinkovala ve dvou Žalmanových kapelách. Dočtete se v úterý.

František Heřman navštívil pražský koncert skvělých muzikantů Black Stones Raiders - hráčů působících s Rolling Stones, Milesem Davisem a dalšími hvězdami. Františkovou reportáží otevřeme týden v pondělí. A ještě na další koncert Franta zamířil - na vystoupení dnes už legendárního tria Hop Trop, které vzniklo před léty u Kučerů v kuchyni, když Samsonovi kdosi poradil, aby zašel za Huberťákem. Přineseme ve čtvrtek.

Standa Zárybnický zvaný Houla byl trampský literát, redaktor Portýra i Poportýra, který soukromě vydával, nadaný, pracovitý a slušný člověk. Odešel dobrovolně ze života, protože nebyl spokojen se svou rolí v něm. Tehdy napsal  dopis na rozloučenou - pokud se nepletu hudebnímu kritikovi Jiřímu Černému, písničkáři Wabimu Ryvolovi… Wabi okamžitě sedl na vlak a rozjel se za Houlou. Přijel pozdě.

Na Standu Zárybnického v sobotu vzpomene Petr Náhlík - Vokoun, jeho kamarád, organizátor každoročních zimních ohňů na Brdech, věnovaných vzpomínce na Houlu. Měl by právě šedesát.

Spěchám. Pořád mám málo času a ještě tolik bych toho chtěl stihnout. Včera jsem si odskočil srovnat myšlenky do hospody U Večeřů, a přisedl si kamarád Jácha z legendárních brněnských Pavouků. Jácha měl sedmdesát a přišel mu domů poblahopřát Jura Cancák… Tak mi to povídal, a já byl jako na trní. Než do mě začal vstupovat klid. Radost z toho, že vidím Jáchu. Že mne má podle všeho rád. A pak jsem přestal spěchat. Zaměnil ten kvap za radost. No a co - editorial jsem napsal až ráno, světe zboř se.

Potkejte taky někdy svého Jáchu. Udělejte si na něho čas, je to radost. A promiňte mi to mentorování. Krásný týden!

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6861717

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz