Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Běla Zítra má svátek Slavomír

Ivan Mládek oslavil sedmdesátku Diamantovou deskou

Tento první únorový týden ( co začal už v posledním lednovém) je ve znamení velkých jmen. Skoro to svádí napsat – čím větší zima, tím větší jméno, ale meteorologové a prý i příroda hlásí, že má přijít obleva. Budiž. Já mám radost z toho, že hustá srst naší zvířeny pozornějším pozorovatelům přírody hlásila, že bude silná zima už v době, kdy my ostatní jsme si říkali, že jaro v listopadu taky není k zahození – a jak se ukázalo, ti naši chlupatí a osrstění kamarádi se zase nespletli.

Ale tak k těm jménům. Začneme hned v pondělí Čtením z archivu, které připomene, jak si Petr Adler s Milošem Skalkou ( to ještě nejsou ta jména, i když…) popovídali s fenomenálním muzikantem Benny Goodmanem ( v překladu Dobrým člověkem), který toho dokázal spoustu, mimo jiné byl prvním jazzmanem, který si troufl tenhle styl hudby zahrát ve slavné newyorské Carnegie Hall. To je ta, kde po několika desítkách let zpívali Karel Gott a Helenou Vondráčkovou…

A hned v úterý je slavný den v našich končinách, protože sedmdesátku oslaví Ivan Mládek. Vpravdě renesanční umělec, jehož písničky známe od školky po krematorium, nad jehož obrácenou perspektivou juchají zdaleka nejen malíři, jehož Jožin z bažin způsobil naprosto neočekávané pozdvižení v sousedním Polsku , jehož Cyrano na televizní obrazovce utěšil ty zástupy, které litovaly, že skončila Čundrcountryshow atd. Mládkův Banjo band dostal od Supraphonu Diamantovou desku za více než půldruhý milion nosičů. A slovy jednoho našeho politika – Kdo z vás to má ?

Ve středu ještě zůstaneme i u bandu i u banja, protože Svaťa Kotas, bývalý brněnský Poutník, zakladatel skvělé slovenské kapely Fragment, s kterou hrál i v Nashville, je další jméno do hudební čítanky a Lilka dobře ví, proč kvůli němu zpozdila odjezd z Brna do Švýcarska.

Čtvrtek patří dalšímu pokračování z historie Porty a tam je  těch jmen přehršle. Tentokrát se vrátíme do roku 1968 a Ústí nad Labem. A protože je dobré se brouzdat především v tom našem rybníčku, nezapomeňte si najít článek, který zahřeje srdce nejen těm, co milovali americký film s Paulem Newmanem Frajer Luke. Ten náš se totiž jmenuje Frajer Marko a v titulní roli je opět banjista, tentokrát pětistrunný – Marko Čermák. Jeden z mála Evropanů, kteří dostali vyznamenání od Mezinárodní bluegrassové asociace IBMA se sídlem v Nashville. (Tím posledním a první ženou z Evropy je naše zahraniční korespondentka Lilly Pavlak). A to už je něco. Nebyl by Marko Čech, kdyby si své první pětistrunné banjo nepostavil podle zvětšené fotografie Peta Seegera, když tady na začátku šedesátých let minulého století koncertoval ( mj. se Spirituál kvintetem) a jeho hra budila úžas u všech pidlikářů, kteří si vždycky ladili jen čtyři struny. A teď se ještě ke všemu dozvíte, že je to lyžník.

Závěr týdne bude pochopitelně zase patřit Vokounovu trampskému kalendáriu, které více než záslužně připomíná řadu jmen, na která bychom – ač tomu tak velmi často není – neměli zapomínat.

Umíme do portálu zamontovat i video, a tak kromě všelijakých ptákovin, která si s potěšením vyměňujeme s kamarády, si můžeme zahrát nebo připomenout i něco třeba z minulého století. Například písničku Vlak půlnoční a vzpomínky jednoho z úctyhodných autorů tohoto portálu Míry Navary.

A abych nezapomněl – šéfredaktor tohoto portálu Ňuf, občanským jménem Fedor Skotal – vás má rád. Ostatně my ostatní taky.

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6861836

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz