Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Běla Zítra má svátek Slavomír

Kontrabasista Pavel Lžičař z Monogramu uvádí vše na pravou míru

Na sedmdesáti šesti stránkách Music Open je na devět set velkých článků a tisíce (!) fotografií. Ty malé v bočních sloupcích, jimž se v novinářské branži říká špalty, nenávratně mizí. Ty z hlavní špalty, to je ta prostřední, z níž se články ukládají do archívu ( vidím, že začínáte rychle pronikat do novinářského řemesla) se rychle překrývají.

Mizí. Jsou to dobové aktuality, reportáže z koncertů a festivalů, ale řada z nich má nadčasovou trvalost. Proto jsme se rozhodli některé z nich časem připomínat. Tiše jsme zahájili volný cyklus Návraty, který bude ty zajímavé a dosud aktuální věci vracet zpět. Prvním vědomým návratem byl článek Občasný génius Eva Olmerová, který u nás v trochu aktualizované podobě vyšel 23. ledna. Vzápětí jsem byl z několik stran pochválen za zajímavé a dosud nepublikované informace o životě této pozoruhodné zpěvačky. Pochopil jsem, že Návraty mají opravdu smysl.

Zahájili jsme znamenitý dokumentární cyklus Porta znamená brána a ve čtvrtek se vrátíme do prvního ročníku festivalu v roce 1967. Zajímavé bylo, jak pořadatelé dokázali, že se o festivalu kdesi na severu vědělo po celé republice. Byli šikovní, ale i doba začínala přinášet nové impulsy a touhu po informacích. Tehdy jsem si řekl totéž, co Miki Ryvola, s kterým jsme se měli poznat až o rok později právě na Portě - nebudu se trmácet takovou dálku na nějakej okresní festiválek. Nikdo netušil, co z toho okresního festiválku vyroste za celonárodní kulturní fenomén.

Není to vše, co nového připravujeme, ale to už bychom naše netrpělivé čtenářstvo zdržovali. Nuže - v pondělí přineseme moudrý rozhovor Wabiho Daňka s Honzou Dobiášem, či naopak. První oslaví 65 let, druhý je už oslavil. František Heřman napsal a nafotil pražské vystoupení objevu britské alternativní scény, tria Haigt Ashbury, které otevřelo letošní ročník opravdu pozoruhodného festivalu United Islands České spořitelny. Festivalu už nejen na pražských ostrovech, ale i v klubech a na dalších scénách. Dozvíme se také v pondělí.

Lilly Pavlak zaznamenala koncert svých kamarádů, ve Státech žijících Němců ze Švýcarska Kruger Brothers v Curychu, kde vystoupili s českou skupinou UNI. To bude v úterý.

Ve středu neúnavný František pojedná obrazově i slovně společný koncert dvou bluegrassových kapel v pražském paláci Akropolis - vystoupil zde legendární Monogram a obnovení Trapeři kolem Roberta Křesťana s Lubošem Malinou, Petrem Surým a mandolinistou Pavlem Pácou Petrželou. A tentýž den vzpomene Míra Navara na spolupráci s Evou Pilarovou.

V pátek bychom měli přinést referát Lilly Pavlak o čtvrtém Trampobraní v brněnském Žebětíně. Říkal mi veterinář z náměstí Smiřických v Kostelci nad Černými lesy, který v Brně studoval - pane, Brno to není město, to je shluk vesnic. - Marně jsem oponoval a na příkladu Žebětína bych to prohrál - je to další vesnice za Brnem k Brnu nedávno připojená, ale vaří tam v takovém malém pivovárku roztomilé pivo Richard. To jako podle Ríši z Pohádky máje. Chodíváme tam s Helenkou, co ji sváděl Ríša. Nesnáší Mrštíky. ( Možná jsem právě přecenil vzdělanost tohoto národa, jistě ne však našich čtenářů. U nás si blbec moc nepočte. Blbec má spoustu jiných šancí. Zrovna teď mě zase kdosi láká na Facebook)..

A lidojed? O tom vám povíme později, Hanka Hosnedlová pracuje na přípravě ukázky z knihy Čechoameričana Jerryho Pupála Vecky, který se zabýval příběhem slavného prospektora Al Pockera.

Krásný týden!

Foto: František Heřman

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6861885

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz