Vzkazy

  • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

    Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

    Celý článek...  
  • Babické písničky 2023

    Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

    Celý článek...  
  • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

    Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

    Celý článek...  
Dnes má svátek Dita Zítra má svátek Soňa

Vážená redakce,

obracím se na Váš list s žádostí o pomoc při popularizaci své myšlenky, kterou se zabývám již sedm let. Jedná se o využití jazykových novotvarů vzniklých nedopatřením při psaní na psacím stroji. V květnu 1964 a poté dvakrát v roce 1966 (únor a listopad) jsem se pokoušel spojit se s Ústavem pro jazyk český, kde však nemají pro věc pochopení a spatřují v mé činnosti div ne podivínství. (s. Bachman )

Několik výsledů mé práce:

a) Zdá se, že nejplodnějším způsobem tvoření nových slov je bezděčná záměna písmen. Na místě zamýšlené litery se objeví jiná, většinou ta, která je na klávesnici v jejím sousedství. Tímto způsobem se mi podařilo z proponovaného slova náčiní vytvořit nášiní. Termín jsem nabídl železničářům jako souhrnné označení pro nečistoty usazené na kolejích (šínách).

Jindy jsem chtěl napsat „houslista sklidil bouři potlesku“ a šťastná náhoda tomu chtěla, že jsem objevil výraz houskista jako pojmenování pro pekaře  specialistu.

Namátkou další příklady (pro potřeby etymologů uvádím i kontext, v němž vznikly):

Bratrovtažda!“! vykřikl Jan… - vtažení sourozence do jednání, protekce prostřednictvím bratra.

Ochotný knihlupec… - zloděj knih.

Mlsdík se dívkám líbil – poděkování za sladkosti.

Naše soustava žízení …- systém, pěstující v řidičích aut chuť na nealkoholické nápoje.

…nevděčné povokání – rozcvička vokálního souboru.

Ovčan je v místě bydliště oblíben… - obyvatel státu příznačný mírností a ochotou podrobit se všem příkazům.

Zvláštní podskupinou tohoto druhu překlepů jsou ty, které neprodukují novotvar, neboť záměna písmen tu vede k napsání jiného, v jazyce již existujícího slova. Mají cenu pouze tehdy, vrhnou-li na skutečnost nezvyklé světlo (hodnota poznávací) nebo spřáhnou-li se jimi dva dosud odloučené výrazy (účin poetický). Příkladem pro první jev budiž myšlenka, která vznikla naprosto sama, když jsem loni psal svou úvahu ke Dni tisku: „Denní risk se stává pro občana potřebou“. Silný poetický náboj cítím ve spojení „okresní převor dorostenek“.

b) Druhá velká rodina překlepů vzniká inverzí písmen. Zejména zběhlé písařky, dosahující velkého počtu úderů za minutu, mohou mít za směnu slušnou žeň novotvarů.

Ruku na srdce, kolikrát se nám přímo nabízela spojka „avšak“, která se velmi pružně mění v ašvak. Nikdo na to nedbá, třebaže všichni víme, že čeština dosud nemá označení pro tlumok na cestu do Aše.

Za mnohé novotvary vděčím svému někdejšímu nadřízenému kpt. Ježkovi (na stroji Remington). V rozkaze o nočním poplachu vytvořil termín polpach. Jinak bychom označení pro zápach na rozmezí vůně a pachu prostě neměli. Z jeho dílny uvádím ještě “letní odbobí“ (poslední týden v červenci, kdy hajní zametají z lesních cest srnčí trus).

c) Nepodceňujme ani absenci jednotlivých písmen. Příklady: Na podrbnostech nesejde – drobné pomluvy, klípky.

lepičí polévka – polévka oblíbená lepiči plakátů.

síťka na otýly – nástroj na záchyt obézních jedinců.

Zdaleka jsem nevyčerpal všechny možné způsoby práce. Je to jen letmé

nahlédnutí do problematiky oboru. Obracím se na váš list, určený mladým, abych získal příznivce pro dobrou věc. Mladé stenotypistky, hlaste se. Více hlav – více rozumu. Sám si s mnoha výrazy nevím rady. Co jsou to lesní pldy ?

Dosud nevím, a přece intuitivně cítím latentní smysl tohoto sousloví. Co je dluřník? A požírní sbor? Návrhy vašich čtenářů uvítám, neboť chystám rozsáhlý Slovník samovzniklých slov.

Předem děkuji za pochopení. Paní na stroji dostává svůj nový smysl. Prát na strojích potouchaných či již vyřazených bude často lepší než na nových. Kéž bych jen nenarážel na každém krku na tolik překážek!

Zdeněk Svěrák, Praha 4

 

(Mladý svět 46/1967)

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8798486

Melanž

  • Rodina Čvančarova, sto let součást českého filmu

    Přijměte srdečné pozvání na zajímavou filmovou projekci dokumentárního filmu absolventů písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka Petry Stráníkové a Daniela Drábka.

    Film pojednává o žižkovské rodině Čvančarových, zapsané do dějin české kinematografie od počátku minulého století, až po současnost. Bratři Miroslav a Jaroslav Čvančarovi a zástupce nové generace Jiří Čvančara, provedou unikátními archivními materiály z doby prvorepublikových i protektorátních biografů. Bratři dodnes žijí na stejném místě, kde měla počátky i jejich rodinná filmařská kolébka.

    Těšíme se na vás ve čtvrtek 30. 3. 2023 od 18.00 hodin v Infocentru MČ Prahy 3, Milešovská 846, Praha 3 - Vinohrady.

    Celý článek...  
  • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

    Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

    Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

    Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

    Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

    Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz