Vzkazy

 • Bylinková krabička první pomoci

  Ačkoli máme zásoby různých chemických léků z lékáren, stejně tak účinné mohou být alternativní léky z bylin. Kuchyňská spíž nám tak může lecčím přispět, od obyčejně neobyčejného česneku, až po sušené bylinky. Pomoci nám mohou i různé oleje a extrakty ze speciálních prodejen.

   

  Měsíčkový krém

  Krém má antiseptické a protiplísňové účinky, používá se na různé řezné rány, odřeniny a suchou pokožku.

   

  Ptačincový krém

  Tento krém je jako dělaný při vytahování třísek. Používá se také na nežity, místa po bodnutí hmyzem, dále rovněž na zklidnění popálené pokožky, opařeniny a ekzémy.

   

  Česnek

  Potírání čerstvým stroužkem by mohlo pomoci akné a dalším pupínkům. Rozdrcený česnek se používá na vytažení kuřího oka. Vnitřně je vhodný při průduškových infekcích a zánětech pochvy.

   

  Med

  Med vytahuje hnis a jedovaté látky z ran. Při nachlazení je vhodný přidat do čaje, který nám nejenže příjemně osladí, ale i dokonce dodá potřebné vitamíny a další složky pro naše zotavení.

   

  Aloe pravá

  Používá se ke zklidnění menších popálenin, opařenin a také při popálení na slunci. K tomu je nápomocný hustý gel, který dostaneme po rozříznutí listu rostliny.

   

  Extrahovaný habr obecný

  Tento extrát se používá na menší popáleniny, spálení od slunce či k zástavě krvácení z ran. Jako zmražený zklidňuje místa po bodnutí hmyzem, křečové žíly a pohmožděniny.

   

  Levandulový olej

  Pokud nás bolí hlava, je dobré mít při ruce tento olej. Stačí, když si budeme s tímto olejem masírovat spánky a šíji. Migrény a úporné bolesti hlavy brzo odstoupí. Je vhodný i při popáleninách a odřeninách.

   

  Olej z kustovnice cizí

  Jeden z olejů, který má silné antiseptické a protiplísňové účinky. Použít jej tak můžeme na řezné rány, odřeniny a bradavice.

   

  Netřesk a okurka

  Vyluhováním lístků netřesku a oloupané salátové okurky získáme osvěžující pleťovou vodu, která je vhodná jako obklad na pokožku spálenou sluncem. Při horečně a zahleněných cestách dýchacích tuto vyluhovanou směs můžeme i pít. Nedoporučuje se však v těhotenství a při kojení.

   

  Sušené bylinky

  Mějte doma vždy při ruce směs různých usušených bylin, ze kterých můžete připravit nálevy. Ty nám pomohou při různých nemocech, očistách organismu a nepříjemných bolestech.

   

  Tablety z jilmu plavého

  Užíváme při poruchách trávení, gastritidě či žaludeční nevolnosti, uklidňuje žaludek a zmírňuje kapsle.

   

  Zázvor

  Tento přírodní všelék je vhodný pro zmírnění nevolností v těhotenství, vhodný je také při prevenci proti chřipce a dalším onemocněním.

   

  Cibule

  První pomocí při chřipce a nachlazení je cibule nakrájená s citronem a medem.

   

   

Dnes má svátek Adriana Zítra má svátek Ladislav

Tramping jako národní kulturní dědictví?

Server Infobaden uveřejnil před časem text svého redaktora Jana Přeborovského http://www.infobaden.cz/author/jp-ibn/ , který rozrušil především trampskou veřejnost. Tento text koluje po internetu s jistým otazníkem. Je to možné v době, kdy je možné vlastně úplně všechno? Stává se opravdu tramping národním kulturním dědictvím?

Je to zásluha spolupráce s Národním muzeem v Praze? Nejezdila ministryně kultury Hanáková nakonec zamlada na tramp? Ví o tom vůbec ministryně Hanáková? Co všechno ví ministryně Hanáková? A kreslíř Reflexu by se zeptal – co na to Jan Tleskač? Co na to kreslíř Rychlých šípů Marko Čermák? Už mu někdo sdělil, že je národní kulturní dědictví? Text redakce Infobadenu uveřejňujeme jen s malou úvodní opravou: český tramping nemá letos 95 let, tolik let má osada Ztracená naděje. Nemělo by se to už nikdy zaměňovat. Pokud je nám známo, připravuje Česká televize natáčení dokumentárního seriálu ke století existence trampingu. Hmatatelně tady byl před první světovou válkou, dokonce už pár let před jejím vznikem.

(red.)


Pěkný dárek je připraven pro všechny české příznivce trampského hnutí. Ministerstvo životního prostředí schválilo novou prováděcí vyhlášku, která označuje tramping za součást českého kulturního dědictví. Často diskutovaná a pro mnohé kontroverzní forma pobytu v přírodě se tím plně legalizuje. A to včetně povolení vstupu do soukromých lesů a na chráněná území.

 

Trampské hnutí bylo uznáno jako součást nehmotného kulturního dědictví České republiky.

Legalizace trampingu je významnou změnou pro početnou skupinu občanů, na jejichž zájmovou činnost bylo dosud pohlíženo s despektem. „Jsem tvrdej chlap, ale dneska bych radostí brečel jako želva,“ říká šerif T. O. Mladé sny Ing. Bohumil Křížek (71), v komunitě známý pod přezdívkou Bill Stín. Stojíme spolu v bývalých Svatojánských proudech, kde se před sto lety začaly rýsovat základy koncepce trampského hnutí a bavíme se o novém vládním nařízení.

Kontroly trampů budou spolu s policisty zajišťovat myslivci, jejichž nestrannost garantuje odborný dohled úředníků Lesů ČR. Českomoravská myslivecká jednota si od zavedení společných hlídek slibuje snížení počtu smrtelných zástřelů osob způsobených myslivci, neboť policisté jsou vybaveni neprůstřelnými vestami a alkoholtestery.

 

Psanci moderní doby

„Všichni nás pronásledovali,“ vzpomíná Ing. Křížek na mnohá příkoří, prováděná za první republiky četníky, později nacisty a po válce komunisty, které po sametové revoluci vystřídali ochranáři. „Vůbec nejhorší byli myslivci a hajní, ti po nás šli pořád, za každého režimu, ovšem tomu je teď konec. Můžu jít dolů do osady s hlavou hrdě vztyčenou a silným, pevným hlasem říct ženě: Marry, sbal mi usárnu, jedu do lesa, protože jsem tramp! Nikdo už mě nebude uprostřed noci budit a pokutovat,“ dodává s úlevou Křížek.

Naděje starého muže potvrzuje i tiskový mluvčí Ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík: „Aktuální vyhláška plně legalizuje tzv. tramping a přidružené jevy, jako je například pořádání potlachů, budování srubů v rezervacích a drobný lesní pych.“ Ministerský mluvčí však současně varuje, že vyhláška se vztahuje pouze na členy trampského hnutí jako součásti nehmotného kulturního dědictví České republiky. „V legislativní úpravě nyní navazujeme na precedent s myslivci, kterým je umožněno vstupovat na soukromé pozemky, jsou-li součástí honitby. Musí ale prokázat, že jsou členy hnutí – a podobně tomu bude s trampy. Jinak by si mohl rozdělávat ohně v lesích skutečně každý,“ konstatuje Vitík.

 

Tramping je především stav duše

Vyhláška inspirovaná požadavky pražských trampských intelektuálů byla připravena ve spolupráci s krajskými zastupiteli, výklad definice trampa ale zůstává nejasný. „Popravdě, tohle jsme neřešili a při kontrolách necháváme prostor pro regionální zvyklosti,“ přiznává jedna z autorek, právnička Carmen Borová, které mezi trampy nikdo neřekne jinak než Zrzka. „Ale čekáme, že příslušné orgány budou tolerantní, tramping je přeci především stav duše. Pokud dříve dokázali trampa poznat a pokutovat, dnes by ho přeci měli poznat a nepokutovat,“ předpokládá Borová.

Stánky s homologovaným trampským vybavením rostou na frekventovaných stezkách poblíž stálých kontrolních bodů jako houby po dešti. Na snímku provozovna rodinných příslušníků myslivce Karla Mareše z Poličky, kde se od letošní sezóny nabídka rozšíří o lopatky, celty a zpěvníky, aby si mohl kontrolovaný tramp nahradit problematické části výbavy. Po zaplacení správního poplatku lze požádat o certifikaci hned na místě bez nutnosti vracet se do kamenného obchodu ve městě.

Mluvčí MŽP Vitík ale subjektivní výklad vyhlášky odmítá: „Orgány státní správy nemohou postupovat na základě nějaké dojmologie, paní Borová jako právník to musí vědět.“ Od začátku roku ministerstvo rozesílá do regionů podrobnou informační brožuru, podle které kontrolní orgány rozpoznají, kdo je trampem a kdo se za něj jen vydává. „Brožura vznikla po konzultaci s předními trampskými autoritami, se kterými jsme v kontaktu přes internet. Kontroly budou probíhat už na nádražích a v restauračních objektech, aby skuteční trampové nebyli v lesích rušeni nějakými kovbojíčky,“ upřesňuje Vitík a nabízí jeden výtisk publikace zdarma pro potřeby naší redakce.

 

Nový systém v provozu, pilotní oblastí je Český ráj

Letmé nahlédnutí do informační brožury potvrzuje, že ministerstvo bere chystané změny vážně. Policisté a členové lesní stráže mohou nyní při odhalování falešných trampů zhodnotit řadu faktorů, jako je například délka nožů, styl zabalení usárny nebo umělecká kvalita provedení domovenek. Nový systém se osvědčuje v dosud problematické oblasti Českého ráje, která byla vybrána jako testovací. „Jen za minulý týden jsme poslali domů na dvacet falešných trampů,“ bilancuje šéf stráže ochrany přírody Petr Šoltys z Jičína. „Devíti z nich jsme museli z rukávů strhat vadné domovenky, které neobsahovaly znak woodcraftu a výstroj pěti kontrolovaných osob obsahovala oděvní součásti neamerického původu, včetně neoriginálních usáren.“

Petra Šoltyse jsme zastihli uprostřed práce v jeho jičínské kanceláři, kde sídlí centrální evidence trampů pro oblast Českého ráje. Při implementaci nové náročné agendy pomáhá zaměstnancům úřadu moderní výpočetní technika.

Poblíž Kozákova byla dokonce odhalena skupina mladíků, kteří se pokoušeli proniknout do lesa s goretexovými bundami, nafukovacími karimatkami a mobilními telefony. „Když se o tom doslechli oba opravdoví trampové, které evidujeme v oblasti Příhrazských skal, velice nám děkovali,“ ohlíží se Petr Šoltys za největší aférou z minulého týdne, o které informovala televize Nova i většina celostátních deníků.

 

Legální tramping má i své odpůrce

Zavádění trampské vyhlášky do praxe přináší vedle většinového kladného přijetí také první problémy s radikálnějšími členy hnutí. Několik trampů, kteří v Českém ráji neprošli kontrolami, se místo sebereflexe a investic do homologované výbavy raději vydali cestou obstrukcí. Hromadně se odvolali ke krajskému ředitelství v Hradci Králové a vesměs všichni si stěžují na nestandardní průběh testů.

Ještě tvrdší kroky, podle právních expertů už na hraně zákona, zvažuje skupina rebelů, operující na území CHKO Křivoklátsko. „Tramping je svoboda, je to náš odpor proti paďourům a měšťákům,“ sdělil v tiskové zprávě vůdce rebelů, skrývající se pod smyšlenou internetovou identitou Višňák, který ihned začal zprávu šířit prostřednictvím sociálních sítí. „Nenecháme se svázat nějakým vnuceným nařízením. Vyrazíme z města v zeleném a s usárnami, ale jakmile budeme za kontrolním bodem a dostaneme se do lesa, schováme to a natruc si oblečeme pestrobarevné nepromokavé bundy, pustíme nahlas rádio a oheň si rozděláme benzínem,“ uvádí se v prohlášení křivoklátských radikálů, které nese jasné známky organizovaného odporu.

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8142837

Melanž

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • První jarní životabudič: Medvědí česnek

   

  Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Kromě první jarní energie nabízí medvědí česnek i vynikající léčivé schopnosti. V posledních letech se z něj stal fenomén. Nejenže výborně chutná, ale obsahuje i řadu prospěšných látek. Je bohatým zdrojem vitamínu C a železa. Je to výborný prostředek při chřipce, nachlazení i dalších infekcích. Upravuje vysoký krevní tlak, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje průtok krve, celkově posiluje organismus, paměť a imunitní systém, má protiplísňový, protiparazitární a protibakteriální účinek a pomáhá rovněž při dlouhotrvajícím kašli.

   

  Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? V první řadě je dobré vědět, že medvědí česnek v přírodě roste v lužních listnatých lesích či spíše hájích, tedy tam, kde je vlhko a v létě stín. Stejné podmínky k růstu potřebují například i konvalinky a některé áronovité byliny, které jsou však na rozdíl od medvědího česneku jedovaté. Tyto rostliny mají velmi podobné listy, dlouhé, zelené, s podlouhlou žilnatinou. Spolehlivě od sebe rozeznat například rašící listy medvědího česneku a mladých konvalinek je velmi obtížné. Rady typu, že listy konvalinky jsou bez vůně a medvědí česnek má intenzivní aroma, jsou sice pravdivé, ale při sklizni zřejmě nezkoumáte každý list zvlášť. Na to, že je třeba si vůni ověřit, vás musí upozornit jako první oči.

   

  Jak tedy poznat medvědí česnek a odlišit ho od konvalinky?

   

   

  Podle listů:
  • Medvědí česnek: Listy vyrůstají samostatně přímo ze země.
  • Konvalinka: Listy jsou dva a rostou proti sobě a vyrůstají ze společného stonku.
  Podle květů:
  • Konvalinka: Má květ vzhledu klasu s typickou vůní.
  • Medvědí česnek: Má kulovitý květ, který voní po česneku.
  Podle vůně:
  • Konvalinka: Voní pouze květ.
  • Medvědí česnek: Po česneku voní celá rostlina.
  Dále:
  • Konvalinka má oddenek
  • Medvědí česnek cibulky.

   

  Jak medvědí česnek pěstovat?

   

   

  Ve stínu a vlhku Česnek medvědí je náš domácí druh vyskytující se ve světlých bukových lesích. Daří se mu ve vlhké humózní půdě, ale pokud je pravidelně zaléván, roste téměř všude. Na zahradě mu prospívá polostín pod keři nebo pod okraji živého plotu. Dobře se mu daří i na severní straně domu. I když se názory na výsadbu medvědího česneku různí, nejlepší výsledky jsou s pěstováním z cibulek vysazených na podzim. Medvědí česnek se lépe ujímá a roste, neboť využije zimní vláhu. Je to v podstatě stejné jako u pěstování klasického česneku z podzimní sadby. Ale nečekejte zázrak hned první rok. Chvíli potrvá, než se záhon promění v hustý zelený koberec, který v květnu ještě ozdobí krásné bílé květy.
  Listy medvědího česneku se sbírají jen dva měsíce, do doby než začne kvést. Období sběru začíná obvykle v druhé půli března a končí zhruba v půli května. Potom se rostlina zatáhne, a zbytek roku čeká ukrytá v zemi na další jaro.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz