Vzkazy

 • Bylinková krabička první pomoci

  Ačkoli máme zásoby různých chemických léků z lékáren, stejně tak účinné mohou být alternativní léky z bylin. Kuchyňská spíž nám tak může lecčím přispět, od obyčejně neobyčejného česneku, až po sušené bylinky. Pomoci nám mohou i různé oleje a extrakty ze speciálních prodejen.

   

  Měsíčkový krém

  Krém má antiseptické a protiplísňové účinky, používá se na různé řezné rány, odřeniny a suchou pokožku.

   

  Ptačincový krém

  Tento krém je jako dělaný při vytahování třísek. Používá se také na nežity, místa po bodnutí hmyzem, dále rovněž na zklidnění popálené pokožky, opařeniny a ekzémy.

   

  Česnek

  Potírání čerstvým stroužkem by mohlo pomoci akné a dalším pupínkům. Rozdrcený česnek se používá na vytažení kuřího oka. Vnitřně je vhodný při průduškových infekcích a zánětech pochvy.

   

  Med

  Med vytahuje hnis a jedovaté látky z ran. Při nachlazení je vhodný přidat do čaje, který nám nejenže příjemně osladí, ale i dokonce dodá potřebné vitamíny a další složky pro naše zotavení.

   

  Aloe pravá

  Používá se ke zklidnění menších popálenin, opařenin a také při popálení na slunci. K tomu je nápomocný hustý gel, který dostaneme po rozříznutí listu rostliny.

   

  Extrahovaný habr obecný

  Tento extrát se používá na menší popáleniny, spálení od slunce či k zástavě krvácení z ran. Jako zmražený zklidňuje místa po bodnutí hmyzem, křečové žíly a pohmožděniny.

   

  Levandulový olej

  Pokud nás bolí hlava, je dobré mít při ruce tento olej. Stačí, když si budeme s tímto olejem masírovat spánky a šíji. Migrény a úporné bolesti hlavy brzo odstoupí. Je vhodný i při popáleninách a odřeninách.

   

  Olej z kustovnice cizí

  Jeden z olejů, který má silné antiseptické a protiplísňové účinky. Použít jej tak můžeme na řezné rány, odřeniny a bradavice.

   

  Netřesk a okurka

  Vyluhováním lístků netřesku a oloupané salátové okurky získáme osvěžující pleťovou vodu, která je vhodná jako obklad na pokožku spálenou sluncem. Při horečně a zahleněných cestách dýchacích tuto vyluhovanou směs můžeme i pít. Nedoporučuje se však v těhotenství a při kojení.

   

  Sušené bylinky

  Mějte doma vždy při ruce směs různých usušených bylin, ze kterých můžete připravit nálevy. Ty nám pomohou při různých nemocech, očistách organismu a nepříjemných bolestech.

   

  Tablety z jilmu plavého

  Užíváme při poruchách trávení, gastritidě či žaludeční nevolnosti, uklidňuje žaludek a zmírňuje kapsle.

   

  Zázvor

  Tento přírodní všelék je vhodný pro zmírnění nevolností v těhotenství, vhodný je také při prevenci proti chřipce a dalším onemocněním.

   

  Cibule

  První pomocí při chřipce a nachlazení je cibule nakrájená s citronem a medem.

   

   

Dnes má svátek Adriana Zítra má svátek Ladislav

Trnavská vzpomínka na Johna Dopyeru

Peter Bonzo Radvanyi

V pátek 22. března jsme v trnavském Motorbaru uctili památku Johna Dopyery, čestného občana Trnavy, rodáka ze Šaštína-Stráží na Záhoří. Svoje dětství prožil na mlýně v Dolní Krupé. Letos uplynulo stodvacet let od jeho narozeni a pětadvacet od jeho úmrtí. Takže zrovna dvě významná výročí.

V roce 1908 jejich rodina s desíti dětmi, pěti syny a pěti dcerami emigrovala do Spojených států a usídlili se v Kalifornii. Tam se bratři začali věnovat výrobě hudebních nástrojů, jako již generace jejich předků – mistrů houslařů - před nimi.

Rezofonická kytara patří k nepočetné skupině hudebních nástrojů, u kterých známe jejich vynálezce. První rezofonickou kytaru na světě, tzv. Tricone a následně i její slavný dřevěný model s jedním rezonátorem, nazvaný Dobro. První dobro zkonstruoval ve 20. letech minulého století v USA slovenský rodák Ján (John) Dopyera (1893 – 1988) a začala je vyrábět firma Dopyera Brothers, kterou bratři založili v roce 1929. Sloganem jejich firmy bylo „ Dobro means dobro in any language“, aneb “ Dobro znamená dobro v každém jazyce“. Podrobněji jsem o nich psala ve svém článku v Music Open – O vynálezcích dobra a Dobrofestu ze dne 29.4.2012.

 

John Dopyera

Každopádně rezofonická kytara se od té doby považuje za americký lidový nástroj, je součástí amerického kulturního dědictví a v posledních desetiletích je také symbolem tzv. unplugged music. Udomácnila se především v country, havajské a bluesové hudbě, ale její jedinečný zvuk můžeme slyšet i v jiných hudebních stylech.

Od roku 1992 se v Trnavě koncem srpna konával největší a tehdy snad ještě jediný rezofonický festival na světě, nazvaný Dobrofest. Sjížděli se tam nejslavnější dobristé z celého světa. Z těch bluegrassových například Jerry Douglas, Rob Ickes, Mike Auldridge, Ferrel Stowe, Tut Taylor, Curtis Burch, Leroy Mac Nees, Al Brinkenhoff, Randy Kohrs a mnoho dalších. Z těch bluesovych Bob Brozman- miláček Trnavy, Michael Messner, Dave Peabody atd. či mistr mnoha stylů Mike Dowling.

Festival trvával skoro týden a po více než desetiletí jsem tam patřila k inventáři i já. Napsala jsem o tom nesčetné články, publikované jak v německy mluvící Evropě, tak v Americe. A záhy slovenské město Trnava – přezvané na Dobroland a Dobrofest znali dobristé po celém světě. Dodnes dostávám maily od spousty muzikantů, kteří by si tam moc rádi zahráli…

V polovině prvního desetiletí jednadvacátého století pomalu ale jistě festival začal upadat. Vyměnili se představitele města a zkomplikovala finanční situace. Byla jsem tam naposledy myslím v roce 2006.

Poslední ročník řádně zredukovaného, v té době již květnového festivalu, se konal v roce 2008. Potom bývalí pořadatelé Marian Princ, Rudo Ač, Katka Erentová, Peter Bonzo Radvanyi a nakonec snad Roman Ač jeden po druhém odstoupili.

Festival, který se tam koná v současné době již bohužel s dobrem kromě názvu nemá nic společného.Tak jsme si v pátek zavzpomínali na staré dobré časy. Hold Johnu Dopyerovi přijeli složit nejznámější slovenští country, bluegrassoví a bluesoví muzikanti.

 

Milan Benkovič - Projekt

Večer zahajoval nejmladší z nich, Milan Benkovič. Projekt Milan patří v současné době k těm nejlepším. Hrává hlavně s kapelou Candy Floss. Už jako teenagera ho inspirovaly právě americké hvězdy, se kterými se seznámil na Dobrofestech. Ten večer si s ním zahráli vynikající mandolinista Michal Barok, kytarový virtuoz Vlado Křižan, banjista Richard Ciferský a na basu, co tvrdí muziku, je doprovázel Roman Sýkora. Nádherná muzika. Další v řadě bylo výborné bluesové duo Peter Bonzo Radvanyi a Luboš Beňa. Ti to tam pěkně rozjeli. Nejvíc se lidem líbila písnička, ve které zpívali “Kdyby řeka byla plná whisky a já v ní plující kačicou….”

Bonzo také připomněl dvě smutné události, které nás v poslední době potkaly. Do nebeské kapely odešel úplně první slovenský dobrista Gustav Bleščák, který hrával v kapele Carawell Western. Z let 1967 až 1972 si ji možná ještě někdo z vás pamatuje z Porty. Když ještě býval výkonným ředitelem Dobrofestu, nabídla jsem mu spolupráci, a tak se v Trnavě poprvé objevil Jerry Douglas. Ten podzim jsem se v Nashvillu setkala s jeho manželkou Jill a ta mi moc děkovala s tím, že přijel štastný a z Trnavy nadšený. Prý se tam cítil jako opravdový král. S červeným kobercem na letišti a vším všudy….No, dost vzpomínek..

 

Peter Bonzo Radvanyi a Luboš Beňa

Před koncem loňského roku odešla největší legenda dobra - Mike Auldridge. I toho jsme v roce 2000 mohli vidět v Trnavě. Mike, jeden ze zakladatelů skupiny Seldom Scene, hrával s Emmylou Harrisovou a spoustou who is who americké hudební scény a ovlivnil všechny dobristy, co přišli po něm….

A pak se opět začalo hrát. Nastoupilo trio kolem služebně nejstaršího současného hráče na dobro Henricha Nováka. Ten si své první originální dobro pořídil v první polovině osmdesátých let. Začínal s kapelou BG Album, dlouhá léta hrával s rakouským Nuggetem a dodnes ho můžeme slyšet mimo jiné s Fragmentem, se kterým absolvoval několik šnůr po USA. Také funguje jako lektor na dobro na dílnách v norském Risoru. I on se zasloužil o to, že je v Norsku tolik vynikajících dobristů – viz minulý článek o pražském summitovém koncertě…Henrich také vyučoval na první a ve své době jediné třídě dobra na hudební škole v Trnavě. Éra té třídy trvala bohužel jenom tři roky.

Z těch kdysi slavných dob zbylo v Trnavě jediné evropské Dobro muzeum, kde se také nachází Síň slávy dobra.

S Henrichem zahrál kytarista Vlado Križan , na jméno basáka si nevzpomínám. Melodie od Beatles po bluegrass. Pár písniček si s nimi zazpívala zpěvačka Natalia Mikušková – dcera Alana Mikušky. Nejdelší potlesk sklidila s hitem Patsy Cline Crazy. Museli několikrát přidavat.

Z Německa opět přijel Willie Jones, charizmatický americký zpěvák a kytarista. Ten večer ho doprovázela jeho slovenská kapela. Willie poprvé přijel do Trnavy někdy kolem roku 2003 se svou tehdejší německo-americkou kapelou Shady Mix. Od té doby se tam často a rád vrací. Naposled jsem ho viděla v lednu na Kosodrevině.Jeho kapelu, se kterou úspěšně vystupuje i jinde po Evropě, tvoří vynikající banjista Roman Ač, kytarista Jozef Srogončík, baskytaru obsluhuje Erik Binovský, na bici hraje Lukáš Slabý a na dobro Milan Benkovič. Milovníci country music si přišli na své. Pěkně to roztočili. Willie si pozval na scénu Bonzo Radvanyiho, spolu zapěli bývalou znělku Dobrofestu na melodii Živijo, živijo - Dobro, Dobroo, Dobroooooo a všechny nás znovu přivítal v Dobrolandu.

Jako už na Kosodrevině si na jeviště přizval mladičkou zpěvačku a písničkářku Taniu Matkovčíkovou, žákyni Jozefa Srogončíka, se kterou Willie teď momentálně natáčí ve studiu demo. Zazpívali duet, a pak jí nechal prostor k vlastní písničce. Jako vždy největší úspěch mělo jeho Muleskinner Blues a obecenstvo nebylo k utišení.

 

Peter Szabadoš a Michal Barok

Oficiální koncert uzavřelo duo Peter Szabadoš a Michal Barok. Peter hrával kdysi se skupinou Grasshoppers a teď je snad nejznámějším slovenským zvukařem a vlastníkem nahrávacího studia. Pochlubil se nám, že ted právě – po třiceti letech hraní - natáčí sve debutové cedéčko.Několik věci nám z něj předvedl a už se na ně moc těším. Na pár kousků si pozval i bicí. Také museli přidávat. Tím skončila oficiální část. Většina obecenstva se odebrala do svých domovů a zbylí muzikanti začali na podiu sejšnovat. No, bylo to maso! Hlavní slovo měl živelný Willie Jones, který dokáže své okolí strhnout, takže všichni zbylí přítomní jako jeden muž zpívali Sweet Home Dobrofest a Willie předříkával právě vymyšlená slova. Nálada byla senzační. Také bluesman Bonzo se pěkně rozjel.

Díky Marianovi Pricovi a Peteru Radvanyimu, v jejichž hlavách se myšlenka ucít Johna Dopyeru a zavzpomínat si zrodila, a Romanovi Ačovi a ostatním, kteři ji realizovali. Všichni doufáme, že se tato forma Minidobrofestu bude za rok opakovat, či že se stane tradicí…V Dobrolandu je vždycky dobře……..

 

Final session

Foto Lilly Pavlak a archív

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8142846

Melanž

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • První jarní životabudič: Medvědí česnek

   

  Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Kromě první jarní energie nabízí medvědí česnek i vynikající léčivé schopnosti. V posledních letech se z něj stal fenomén. Nejenže výborně chutná, ale obsahuje i řadu prospěšných látek. Je bohatým zdrojem vitamínu C a železa. Je to výborný prostředek při chřipce, nachlazení i dalších infekcích. Upravuje vysoký krevní tlak, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje průtok krve, celkově posiluje organismus, paměť a imunitní systém, má protiplísňový, protiparazitární a protibakteriální účinek a pomáhá rovněž při dlouhotrvajícím kašli.

   

  Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? V první řadě je dobré vědět, že medvědí česnek v přírodě roste v lužních listnatých lesích či spíše hájích, tedy tam, kde je vlhko a v létě stín. Stejné podmínky k růstu potřebují například i konvalinky a některé áronovité byliny, které jsou však na rozdíl od medvědího česneku jedovaté. Tyto rostliny mají velmi podobné listy, dlouhé, zelené, s podlouhlou žilnatinou. Spolehlivě od sebe rozeznat například rašící listy medvědího česneku a mladých konvalinek je velmi obtížné. Rady typu, že listy konvalinky jsou bez vůně a medvědí česnek má intenzivní aroma, jsou sice pravdivé, ale při sklizni zřejmě nezkoumáte každý list zvlášť. Na to, že je třeba si vůni ověřit, vás musí upozornit jako první oči.

   

  Jak tedy poznat medvědí česnek a odlišit ho od konvalinky?

   

   

  Podle listů:
  • Medvědí česnek: Listy vyrůstají samostatně přímo ze země.
  • Konvalinka: Listy jsou dva a rostou proti sobě a vyrůstají ze společného stonku.
  Podle květů:
  • Konvalinka: Má květ vzhledu klasu s typickou vůní.
  • Medvědí česnek: Má kulovitý květ, který voní po česneku.
  Podle vůně:
  • Konvalinka: Voní pouze květ.
  • Medvědí česnek: Po česneku voní celá rostlina.
  Dále:
  • Konvalinka má oddenek
  • Medvědí česnek cibulky.

   

  Jak medvědí česnek pěstovat?

   

   

  Ve stínu a vlhku Česnek medvědí je náš domácí druh vyskytující se ve světlých bukových lesích. Daří se mu ve vlhké humózní půdě, ale pokud je pravidelně zaléván, roste téměř všude. Na zahradě mu prospívá polostín pod keři nebo pod okraji živého plotu. Dobře se mu daří i na severní straně domu. I když se názory na výsadbu medvědího česneku různí, nejlepší výsledky jsou s pěstováním z cibulek vysazených na podzim. Medvědí česnek se lépe ujímá a roste, neboť využije zimní vláhu. Je to v podstatě stejné jako u pěstování klasického česneku z podzimní sadby. Ale nečekejte zázrak hned první rok. Chvíli potrvá, než se záhon promění v hustý zelený koberec, který v květnu ještě ozdobí krásné bílé květy.
  Listy medvědího česneku se sbírají jen dva měsíce, do doby než začne kvést. Období sběru začíná obvykle v druhé půli března a končí zhruba v půli května. Potom se rostlina zatáhne, a zbytek roku čeká ukrytá v zemi na další jaro.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz