Vzkazy

 • Bylinková krabička první pomoci

  Ačkoli máme zásoby různých chemických léků z lékáren, stejně tak účinné mohou být alternativní léky z bylin. Kuchyňská spíž nám tak může lecčím přispět, od obyčejně neobyčejného česneku, až po sušené bylinky. Pomoci nám mohou i různé oleje a extrakty ze speciálních prodejen.

   

  Měsíčkový krém

  Krém má antiseptické a protiplísňové účinky, používá se na různé řezné rány, odřeniny a suchou pokožku.

   

  Ptačincový krém

  Tento krém je jako dělaný při vytahování třísek. Používá se také na nežity, místa po bodnutí hmyzem, dále rovněž na zklidnění popálené pokožky, opařeniny a ekzémy.

   

  Česnek

  Potírání čerstvým stroužkem by mohlo pomoci akné a dalším pupínkům. Rozdrcený česnek se používá na vytažení kuřího oka. Vnitřně je vhodný při průduškových infekcích a zánětech pochvy.

   

  Med

  Med vytahuje hnis a jedovaté látky z ran. Při nachlazení je vhodný přidat do čaje, který nám nejenže příjemně osladí, ale i dokonce dodá potřebné vitamíny a další složky pro naše zotavení.

   

  Aloe pravá

  Používá se ke zklidnění menších popálenin, opařenin a také při popálení na slunci. K tomu je nápomocný hustý gel, který dostaneme po rozříznutí listu rostliny.

   

  Extrahovaný habr obecný

  Tento extrát se používá na menší popáleniny, spálení od slunce či k zástavě krvácení z ran. Jako zmražený zklidňuje místa po bodnutí hmyzem, křečové žíly a pohmožděniny.

   

  Levandulový olej

  Pokud nás bolí hlava, je dobré mít při ruce tento olej. Stačí, když si budeme s tímto olejem masírovat spánky a šíji. Migrény a úporné bolesti hlavy brzo odstoupí. Je vhodný i při popáleninách a odřeninách.

   

  Olej z kustovnice cizí

  Jeden z olejů, který má silné antiseptické a protiplísňové účinky. Použít jej tak můžeme na řezné rány, odřeniny a bradavice.

   

  Netřesk a okurka

  Vyluhováním lístků netřesku a oloupané salátové okurky získáme osvěžující pleťovou vodu, která je vhodná jako obklad na pokožku spálenou sluncem. Při horečně a zahleněných cestách dýchacích tuto vyluhovanou směs můžeme i pít. Nedoporučuje se však v těhotenství a při kojení.

   

  Sušené bylinky

  Mějte doma vždy při ruce směs různých usušených bylin, ze kterých můžete připravit nálevy. Ty nám pomohou při různých nemocech, očistách organismu a nepříjemných bolestech.

   

  Tablety z jilmu plavého

  Užíváme při poruchách trávení, gastritidě či žaludeční nevolnosti, uklidňuje žaludek a zmírňuje kapsle.

   

  Zázvor

  Tento přírodní všelék je vhodný pro zmírnění nevolností v těhotenství, vhodný je také při prevenci proti chřipce a dalším onemocněním.

   

  Cibule

  První pomocí při chřipce a nachlazení je cibule nakrájená s citronem a medem.

   

   

Dnes má svátek Adriana Zítra má svátek Ladislav

Igor Zehl: Vzpomínka na Frantu Kocourka

Pořadatel setkání František Kocman a moderátor Jindřich Eliáš. A Franta Kocourek na hrudích obou pánů.

Igor Zehl je zkušený a uznávaný fotograf, dlouhá léta jeden z prominentních fotoreportérů ČTK, k jejímž kmenovým spolupracovníkům dodnes patří. Brno je ta osvětlená zátočina před Vídní, jak vtipně říkají Pražané. Nicméně německé město Brno byla silně inspirováno nedalekou císařskou Vídní, kam se jezdívalo do kavárny, do společnosti, do divadla, do parlamentu. S úsměvem pohlíželo na provinční Prahu, která byla tak legrační, že ani císařové se v ní moc často nenechávali korunovat na české krále.

Franta Kocourek byl nejen silák a lamželezo, talentovaný tvůrce absurdit, ale i pábitel, abychom použili popražtělý výraz jiného brněnského rodáka. Zemřel před dvaadvaceti lety příliš mlád a velmi rychle – na výletě na Vysočině, uprostřed rodiny a přátel. Možná to pro Frantu byla krásná smrt, je-li tedy na smrti něco krásného.

Jak už jsem jednou napsal, plakalo tehdy celé Brno. Viděl jsem to na vlastní oči. Na vlastní plačící oči.

No a klub Šelepova No 1 patří k brněnským legendám stejně jako přemyslovský hrad Špilberk, baron Trenck nebo Brněnský drak, co visí v průjezdu Staré radnice, a jehož jsme jednou chtěli s Frantou Kocourkem ukrást.

Na Šelepce, kde jsme se velmi nedávno rozloučili s Bobem Frídlem, připravil dřívější Kocourkův asistent a dnes úspěšný podnikatel František Kocman vzpomínkový večer. Kde jinde, Franta Kocourek zde býval jako doma. On byl totiž všude jako doma. I v srdcích lidí.

Zavzpomínat a pozdravit ho přišla řada přátel a souputníků. Bylo veselo, přestože je nám vlastně po Frantovi pořád smutno.

 

Pavel Pokorný je talentovaný multiinstrumentalista a zakládající člen legendární big-beatové skupiny Synkopy 61. Na první píseň s playbackem zvolil housle. Ta druhá, kterou Pavel zazpíval, proslavila Synkopy i jejich textaře – Válka je vůl. Jednoduchý slogan, ale dodnes z ní leze mráz po zádech.

 

Franta Kocourek zdraví přítomné z filmového plátna. Je to až mystická chvíle.Oživl Franta Kocourek? Ne, je to jeho následovník Franta Šebela. Neuvěřitelná podoba, možná vtělení.Pětiletý Franta Šebela poprvé viděl Kocourkovo představení v Jedovnicích, kam ho vzal táta. Tehdy se rozhodl, co chce v životě dělat. V pěti letech. Nic není náhoda.

 

Při slavném čísle asistují věru zkušení mužové – původní Kocourkovi asistenti. Franta Kocman je, jak už jsme říkali, úspěšný podnikatel, Mirek Krejčí je inženýr, vynálezce, mistr sportu, olympionik a zápasnický internacionál. I Kocourek přešel k siláckým vystoupením od zápasu – bojoval za brněnský klub Zbrojovka mimo jiné i proti zlínskému zápasníkovi Stanislavu Wabi Daňkovi. Jsou stejně staří.

 

Laskavá a trpělivá je dodnes Lída Kocourková, ostatně zdravotní sestra v blázinci. V Brně se mu říká šaškec. Vedle textař František Jemelka, autor hitu Válka je vůl. František na tomto festivalu Františků přečetl jednu ze sexušek, literárních vzkazů, které mu František Kocourek posílal v roce 1972 ze svého rakouského angažmá v Innsbrucku. Vysílat před desátou by se to nedalo. Ani po desáté.

 

Radek Rettegy, frontman roztodivné a měnící se kapely Los Brňos. Dodnes v ní hraje ten co má zrovna čas. Kapela vznikla z podivných šílenců na popud Franty Kocourka jako doprovodné těleso málem Zlatého slavíka Rudiho Kovandy. Byla to veliká volovina v hudební historii jinak múzického města, v němž jednou přenocoval i mladý Mozart. Radek zpívá v hantecu, jak jinak. V Brně je veliká celebrita.

 

Krásný profil Dany Frídlové. Nedávno ji opustil její milovaný Bob, rovněž miláček Brna. Rozloučení s ním se konalo právě zde. Na Šelepce. Až na tu smutnou okolnost to byl krásný večer.

 

Producent a režisér Vladimír Koudelka (s Fr. Kocmanem) natáčí dokument o Frantovi Kocourkovi.

 

Silák Železný Zekon (vpravo) s Milošem Bernátkem, otcem a tvůrcem legendy klubu na Šelepově ulici v Brně.

 

Franta Kocourek měl spoustu kamarádů. Když náhle zemřel, jako jeden muž se za jeho nejlepšího kamaráda prohlásilo celé Brno. No a taky herec Miroslav Donutil. To je ten, co nikdy neslézá z obrazovky ČT1.

 

Foto: Igor Zehl

Foto týdne

Jste náš host číslo

8142865

Melanž

 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
 • První jarní životabudič: Medvědí česnek

   

  Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Kromě první jarní energie nabízí medvědí česnek i vynikající léčivé schopnosti. V posledních letech se z něj stal fenomén. Nejenže výborně chutná, ale obsahuje i řadu prospěšných látek. Je bohatým zdrojem vitamínu C a železa. Je to výborný prostředek při chřipce, nachlazení i dalších infekcích. Upravuje vysoký krevní tlak, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje průtok krve, celkově posiluje organismus, paměť a imunitní systém, má protiplísňový, protiparazitární a protibakteriální účinek a pomáhá rovněž při dlouhotrvajícím kašli.

   

  Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? V první řadě je dobré vědět, že medvědí česnek v přírodě roste v lužních listnatých lesích či spíše hájích, tedy tam, kde je vlhko a v létě stín. Stejné podmínky k růstu potřebují například i konvalinky a některé áronovité byliny, které jsou však na rozdíl od medvědího česneku jedovaté. Tyto rostliny mají velmi podobné listy, dlouhé, zelené, s podlouhlou žilnatinou. Spolehlivě od sebe rozeznat například rašící listy medvědího česneku a mladých konvalinek je velmi obtížné. Rady typu, že listy konvalinky jsou bez vůně a medvědí česnek má intenzivní aroma, jsou sice pravdivé, ale při sklizni zřejmě nezkoumáte každý list zvlášť. Na to, že je třeba si vůni ověřit, vás musí upozornit jako první oči.

   

  Jak tedy poznat medvědí česnek a odlišit ho od konvalinky?

   

   

  Podle listů:
  • Medvědí česnek: Listy vyrůstají samostatně přímo ze země.
  • Konvalinka: Listy jsou dva a rostou proti sobě a vyrůstají ze společného stonku.
  Podle květů:
  • Konvalinka: Má květ vzhledu klasu s typickou vůní.
  • Medvědí česnek: Má kulovitý květ, který voní po česneku.
  Podle vůně:
  • Konvalinka: Voní pouze květ.
  • Medvědí česnek: Po česneku voní celá rostlina.
  Dále:
  • Konvalinka má oddenek
  • Medvědí česnek cibulky.

   

  Jak medvědí česnek pěstovat?

   

   

  Ve stínu a vlhku Česnek medvědí je náš domácí druh vyskytující se ve světlých bukových lesích. Daří se mu ve vlhké humózní půdě, ale pokud je pravidelně zaléván, roste téměř všude. Na zahradě mu prospívá polostín pod keři nebo pod okraji živého plotu. Dobře se mu daří i na severní straně domu. I když se názory na výsadbu medvědího česneku různí, nejlepší výsledky jsou s pěstováním z cibulek vysazených na podzim. Medvědí česnek se lépe ujímá a roste, neboť využije zimní vláhu. Je to v podstatě stejné jako u pěstování klasického česneku z podzimní sadby. Ale nečekejte zázrak hned první rok. Chvíli potrvá, než se záhon promění v hustý zelený koberec, který v květnu ještě ozdobí krásné bílé květy.
  Listy medvědího česneku se sbírají jen dva měsíce, do doby než začne kvést. Období sběru začíná obvykle v druhé půli března a končí zhruba v půli května. Potom se rostlina zatáhne, a zbytek roku čeká ukrytá v zemi na další jaro.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz