Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Šarlota a Zoe Zítra má svátek Státní svátek

Redakce Portýra na devátém ročníku festivalu Porta v Třebíči. Rok konání připomíná velký programový plakát na dveřích redakce. Rok 1975. Uprostřed šéfredaktor Jan Krůta, kulturní redaktor týdeníku Mladý svět, zády sedící redaktorka Portýra Dagmar Sedlická, kulturní redaktorka deníku Mladá fronta, vlevo stojící spolupracovník Miloslav Jakub Langer, významný člen štábu Porty zastupující ministerský ÚDLUT, velká postava Porty od jejího počátku v 60. letech až po Mildův odchod do emigrace v 80. letech minulého století. Ještě předtím stačil s Ivanem Doležalem napsat, časopisecky publikovat i knižně vydat v nakladatelství Práce záslužný titul Porta je brána. A vpravo stojící Fedor Skotal. Za ním stojící hráč brněnských Hráčů Norbert Tomek se slečnou, kterou si buďto vzal, nebo nevzal. Ze slečny stejně není moc vidět.

 

Připomeňme, že to byl rok, kdy definitivně vstoupili na scénu pražští Brontosauři Jana a Franty Nedvědových s úžasnou zpěvačkou Zdeňkou Toskovou, zanedlouho Tichotovou. Vyhráli trampskou kategorii s folkovou, nadčasovou a neprávem zapomenutou Johankou z Arku. Byl to ročník, kam přijela kapela vynálezce Porty Jiřího Šosvalda, který si Portu vymyslel proto, že se svou country kapelou neměl kde hrát – a vyhráli folkovou kategorii. A třeba Verumka Kadaň zaujala provedením písničky Vojty Kiďáka Tomáška Česačů bavlny bál. A že Josef Kobra Kučera dodnes nezapomněl, že jsme byli ubytovaní v dívčím internátu. Chápu, že už dávno zapomněl, že jsme byli ubytováni spolu.

Zatímco Porta pokračovala ještě v neděli a vycházel i Portýr, šéfredaktor Honza Krůta v sobotu večer odjížděl. Udělal mimořádnou věc – sešel se postupně v ústraní se mnou, s Kobrou, zřejmě i s Luďou Razimovou a Dášou Sedlickou a řekl nám – dohlídni na to, prosím. Věřím ti. Všichni jsme tehdy cítili neobyčejnou odpovědnost a Kobra dodnes říká, že byl šéfredaktorem.

Vypadl na mne tento snímek už před časem a dal jsem ho v určité předtuše stranou. Nevěděl jsem, kdy se bude hodit. Až teď. Honza Krůta dopsal svou čtyřiadvacátou knihu s dráždivým názvem Sextenze a sám ji vydal. Víc se dočtete zítra. Čeká na vás Sextenze.

Foto: archív Fedora Skotala

 

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6698552

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz