Vzkazy

  • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

    Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

    Celý článek...  
  • Babické písničky 2023

    Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

    Celý článek...  
  • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

    Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

    Celý článek...  
Dnes má svátek Maxmilián Zítra má svátek Ferdinand

Milovaná Montserrat Caballé

Po dvanáctiletém studiu na Hudební konzervatoři v Barceloně absolvovala v jedenadvaceti letech se Zlatou hvězdou, vyznamenáním pro premianty. O jejím talentu nebylo pochyb, otázka byla, jak s ním naloží.
Vyprodávala největší operní domy světa, bývá označována za nástupkyni Marie Callas. Do širokého povědomí se ale dostala ne ani tak kvůli nádherným operním áriím, jako díky povedenému hitu Barcelona, kombinujícímu popové a operní prvky, který nazpívala s Freddiem Mercurym. Stejně jako její slavní mužští kolegové Pavarotti , Carreras, Domingo dokázala překročit ortodoxní hranice žánru. Když dostala nabídku nazpívat hymnu letních olympijských her v Barceloně, oslovila právě Freddieho. I to je jeden ze splněných snů kolem Montserrat. Freddie operní divu na dálku zbožňoval, sám nadán výjimečným darem dokázal ocenit ten její. Když se později osobně setkali, stali se důvěrnými přáteli. Milovali se ne jako muž a žena, Freddie měl jiný výběr, milovali ten Boží dar v tom druhém.



Montserrat Caballé ztvárnila více než osmdesát operních rolí. Španělská Wikipedie o ní píše: „Její hlas je nezapomenutelný pro svou čistotu, přesnost a sílu. Je obdivovaná pro svůj dramatický výraz a interpretační schopnosti, mnohem více však pro excelentní techniku, hlasové zabarvení a nádherná pianissima. Tím vším se vrací k velkým tradicím bell canta.“

V říjnu loňského roku byla den po koncertu v ruském Jekatěrinburgu zasažena mozkovou mrtvicí. Na její rozhodné přání byla letecky přepravena do Barcelony. Byla při vědomí, nebyla ochrnutá. Oficiální zprávy říkají, že se jí daří dobře.

José Carreras jednou řekl: “už jsem s Montserrat zpíval více než dvěstěkrát, ale pokaždé mne očaruje a pokaždé se do ní znovu zamiluji.“ Jistě to řekl nejen proto, že laskavá Montserrat stála na počátku jeho kariéry, jakož i kariéry řady dalších talentů. Protože vědomí vlastního talentu může vést k uzavřenosti, nebo naopak k potřebě otvírat cestu jiným.

Jedna z největších pěvkyň současnosti se dnes dožívá osmdesáti let.


 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8922284

Melanž

  • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

    Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

    Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

    Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

    Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

    Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz