Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana

Když jsem přemýšlel, kde by mohl Vladmír Merta a Dobrá úroda křtít novou desku, pořád mi vycházela jen dvě místa – buď Malostranská beseda nebo Baráčnická rychta. A s tou Besedou jsem se trefil. Sál, který toho hodně zažil ještě před rekonstrukcí budovy a který toho zaslouženě zažívá i po ní, byl 7. listopadu plný nikoliv lampionů, nýbrž přátel Vladimíra Merty a zrovna tak skvělých muzikantů v Dobré úrodě.

Merta začal sám slovenskou lidovkou, jenže než otevřel ústa, mluvila jeho kytara způsobem, který nenechal nikoho na pochybách, že zažijí večer skvělé muziky a muzikantských exhibicí. A to se skutečně dařilo celý večer, kdy po chvíli začali nevelké podium zaplňovat velcí hráči. A sledovat souhru Vladimíra Merty s elektrickou kytarou Vaška Veselého nebo houslemi Jana Hrubého – to bylo potěšení ucha, oka i duše. Obdobně se však chovali i další, kteří dokazovali, že familierní představování Kulicha, Zelí, Jeníka či Jirky Veselých je jen důkazem vztahů, které v této množině skvělých muzikantů panuje.

Kmotři čerstvého cédéčka, které se křtilo (aniž by Vatikán vydal povolení, že se tomu může říkat křest, upozornil Vladimír Merta) Vojta Lindauer , vydavatel a nakladatel dr. Lubomír Houdek také stvrdili, jaké hvězdy (všude jinde ve světě, snad s výjimkou Česka) máme před sebou.

Po přestávce nastalo krásné ztišení, přerušované jen potleskem, voláním a hvízdotem nadšených posluchačů, když vedle Vladimíra nastoupila jeho dcera Sára a kromě češtiny zazněla i hebrejština.

Nástup ostatních muzikantů a výměna španělky za elektrický nástroj v rukou zpěváka Merty znamenal návrat big-beatu, jehož zvuk patřičně ozvláštňovala dvojice houslí dvou Janů – Hrubého a Veselého, kteří vedle tří elektrických kytar, basovky a bicích zvyšovali nejen náladu, ale i lesk v očích posluchačů.

Konec tříhodinového svátku hudby patřil Vladimíru Mertovi, který však před poslední skladbou programu (tj. ještě před přídavky) odešel z podia, aby si posluchači vychutnali – jak řekl – „ když odejde zpěvák folkař! …“

Bylo co vychutnávat a po koncertu, který končil půlhodinku před půlnocí, to zdaleka nebylo jen frontou na kabáty, proč se nikomu z Malostranské besedy moc nechtělo.

Foto: Petr Šolar, www.vladimirmerta.cz


Foto týdne

Jste náš host číslo

8237630

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz