Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Michal Zítra má svátek Jeroným

jimi-hendrix-rotator

Geniální obouruký kytarista, trochu černoch a trochu indián, syn matky alkoholičky – a už to začíná mít náběh na sociální drama. Jimi byl levák, ale jeho otec to považoval za ďáblovo znamení. Jimi se proto naučil hrát oběma rukama. Znám pár takových kytaristů, ale nikdo z nich nebyl génius.

Hendrix uváděl publikum i odborníky v úžas tím, jak si přehazoval sólující kytaru z levé ruky do pravé. Oběma hrál stejně dobře. Geniálně. Asi nejlíp, jak to kdo kdy v tomto žánru dokázal. Rovněž hrál s kytarou za zády – ale to uvidíte v kdekteré trampské hospodě. Neposmívám se, Jimi jen v sobě zcela samozřejmě absorboval zdánlivě povrchní efekty a spojil je puncem geniality.

Neznal noty, tak si je nahrazoval barevnými putníky. Zpívat začal až poté, co uslyšel trochu krákoravý hlas Boba Dylana. Je považován za jednu z největších osobností rockové hudby. Za nejlepšího kytaristu v tomto žánru – a to se dožil necelých 28 let. Mohl svůj divoký život uzavřít jakkoliv, zemřel ale po požití prášků na spaní. Dnes by měl sedmdesát pět let, ale v jeho případě to nebylo pravděpodobně. Ďáblem štvaný génius, možná měl jeho bigotní otec v něčem pravdu.

Johnny Allen Hendrix se narodil 27. listopadu 1942 v americkém Seattlu, zemřel 18. 9. 1970 v Londýně. Posmrtně mu byla udělena řada poct a ocenění, ale trvalo to dlouho. Teprve v roce 1992 byl uveden do rock´n´rollové síně slávy, další ocenění pak s odstupem následovala. Jakoby svět napřed musel zapomenout na divocha Jimiho a pak si teprve začal všímat jeho díla.

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6649403

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz