Vzkazy

 • Tramping stále žije – důkazy v Jílovém u Prahy

  Jedna z expozic Regionálního muzea v Jílovém u Prahy činí místo neopakovatelným, unikátním. Nese název Tramping stále žije!, s podtitulkem …nejen v dolním Posázaví“. Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z  kolébek tohoto ryze českého romantického fenoménu. Není tudíž náhodou, že muzeum se tomuto společenskému jevu věnuje a stalo se tak zcela ojedinělým turistickým cílem. Návštěvníci tu nahlédnou do historie i současnosti např. na „verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu“, mohou zalistovat trampskými časopisy, nahlédnout do interiéru trampské chaty, či na interaktivní mapě objevovat polohu trampských osad po celém Česku. Muzeu se podařilo shromáždit autentické předměty z pozůstalostí např. po známém trampském bardu Tony Linhartovi (bývalý lídr kapely Pacifik), prvorepublikovém tuláku a spisovateli Gézovi Včeličkovi, autorovi trampských šlágrů Jarkovi Mottlovi, ale i množství osadních vlajek, pamětních „placek“, „camrátek“, fotografií, výstřižků z dobového tisku, úředních listin, sportovních trofejí ze soutěží na trampských osadách, atd.

  Celý článek...  
 • Babické písničky 2023

  Přijměte srdečné pozvání do restaurace v Babicích u Rosic, kde se v místním sále za účasti milých hostů v sobotu 1. dubna 2023 od 17,55 hodin uskuteční 53. ročník Babických písniček

  Celý článek...  
 • Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Kamarádi a kamarádky, přijďte v pátek 31. 3. 2023 na Musilku v Brně- Husovicích. Od 19 hodin si zde v podání mnoha hostů můžete poslechnout písně trampského barda v pořadu Letokruhy aneb poselství Wabiho Ryvoly

  Celý článek...  
Dnes má svátek Marian Zítra má svátek Emanuel

Na začátku října 1957, pátý den dvoutýdenního australského turné, přelétal Little Richard večerním spojem z Melbourne do Sydney. Skrze okýnko uviděl na pozadí noční oblohy náhle jasně rudé motory a potom anděly, snášející letadlo k zemi na přistání. Druhý den při koncertu před 40 tisíci diváky na sydneyském stadionu uviděl rudou kouli, která se řítila oblohou z jedné strany na druhou. Richard, pocházející ze silně věřící černošské rodiny, ten vzkaz pochopil.

Při cestě ze Sydney raději nastoupil na trajekt, ale už byl rozhodnut skončit s hudební kariérou. Před členy kapely hodil do moře prsten za osm tisíc dolarů. To ještě nevěděl, že letadlo, s nímž měl odcestovat, se zřítilo do vln Pacifiku.

Richard se obrátil k Bohu. Vystudoval seminář, byl vysvěcen knězem.

V roce 1957 byl Little Richard na vrcholu. Byl autorem a interpretem takových pecek, jako byly Tutti frutti, Lone Tall Sally, Lucille a další, dnes žánrových standardů. Jeho repertoár přebírali Elvis Presley, James Brown a stovky dalších interpretů. Měl za sebou kariéru hodnou průkopníka rock´n´rollu – přeplněné haly a stadiony po celých Spojených státech, divoké mejdany, dívky házející spodní prádlo do publika, sexuální orgie s ženami i s muži, byl to podivný černoch líčící si tvář pudrem na bílo. Byl pionýrem, v jehož stopách začínali kráčet další. Přinesl kompilaci boogie-woogie, rhythm and blues i gospelu, jemuž se věnoval od dětství. Tak vznikal rock´n´roll, soutokem pramenů inspirací.

Zpráva o jeho odchodu z populární scény ohromila svět. Jenže Richard Wayne Penniman přišel podle všeho na svět s  přesně daným posláním. Nebyla to dráha kazatele, měla to být dráha věřícího muzikanta.

Bezmezně ho obdivovali Beatles, kterým radil (podle všeho marně), jak se hraje rock´n´roll, protože rock´n´roll nestačí hrát, ten se musí cítit, ten se musí žít. V roce 1962 jede Little Richard velké turné po Velké Británii, a předskokany mu dělají právě Beatles. Zatímco ve Spojených státech přichází pokles prodeje jeho desek, v Británii je hvězdou první velikosti. Další britské turné o rok později s ním absolvují  Everly Brothers i tehdy málo známí Rolling Stones, v jeho společnosti se učí Jimi Hendrix. Mick Jagger tehdy řekl: „slyšel jsem, jako ho přijímá publikum, ale myslel jsem, že je to nadsázka. Pak jsem to uviděl. Nebylo to možné, to šílel celý dům“.

Little Richard víru nikdy neopustil, k duchovně inspirovaným projektům se vrací na konci sedmdesátých let. Získal řadu ocenění, byl uveden dvou hudebních Síní slávy, má svou hvězdu v hollywoodském chodníku slávy. Jeho první album z roku 1957 se jmenuje Tady je Little Richard. To poslední z roku 2006 nese název Here Comes Little Richard, Tady přichází Little Richard.

Richard Wayne Penniman odešel předloni v květnu po téměř osmdesáti letech na hudební scéně.

Little Richard 2017

Foto týdne

Jste náš host číslo

8795132

Melanž

 • Rodina Čvančarova, sto let součást českého filmu

  Přijměte srdečné pozvání na zajímavou filmovou projekci dokumentárního filmu absolventů písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka Petry Stráníkové a Daniela Drábka.

  Film pojednává o žižkovské rodině Čvančarových, zapsané do dějin české kinematografie od počátku minulého století, až po současnost. Bratři Miroslav a Jaroslav Čvančarovi a zástupce nové generace Jiří Čvančara, provedou unikátními archivními materiály z doby prvorepublikových i protektorátních biografů. Bratři dodnes žijí na stejném místě, kde měla počátky i jejich rodinná filmařská kolébka.

  Těšíme se na vás ve čtvrtek 30. 3. 2023 od 18.00 hodin v Infocentru MČ Prahy 3, Milešovská 846, Praha 3 - Vinohrady.

  Celý článek...  
 • Klepač - malá retro vzpomínka z Ostravska

  Pamatujete ještě, jak na každém sidlišťu byly klepače?  To bylo, užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba  komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti  budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku!

  Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinách  obsahovala  polychromovane bifenyly či jakesik jiné sajrajty… No a co? Koho zajimaly take cypoviny?  Však aj moja dřevěna postýlka, ve které sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi.

  Dom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli. Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit. Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet. Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her - třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země - byl ztraceny.

  Když  sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s  partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo a dupu utirali lopuchama s  kopřivu. Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu  kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne  optymineralu?

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Redakce: Marty Newton

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Zdeněk Nossberger, Sandy Nosek,Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz