Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana

Zní letité hity. Na pódiu Kamelot i s veterány, před nimi vyprodaná Lucerna.

Před tiskárnou v centru Brna jsem tehdy potkal Vladimíra Pupu Chromečka. „Založili jsme kapelu“, hlaholil. „ Ještě s Romanem Horkým, Radkem Bůčkem a Věrou“. Krásnou Věrou Kudrnovou, později Romanovou manželkou.– A jak se jmenujete? zeptal jsem se. – „Přece Kamelot“, řekl muž, jehož profesí byla výroba novin. Letos tomu bylo třicet let.

Teprve osmnáctiletý Roman Horký (nar. 1964) nebyl v Brně neznámá postava. Byl všude a vždy s kytarou. Připomínal jiného svého vrstevníka – vysokou štíhlou postavu muže v černém vždy s banjem v popundeklovém futrálu. Roberta Křesťana. Přestože jsou každý úplně jiný a srovnávat se věru nedají, něco tehdy měli společného. Vědomí vlastního talentu a touhu ten talent uplatnit.

Roman měl neuvěřitelně lehkou levou ruku, ekvilibristicky běhající po hmatníku všech těch kytar, které kdy vystřídal. Možná ta ruka byla rychlejší než hlava. Muzikantské myšlení mu srovnalo dvouleté působení ve skupině Karabina, kde dočasně nahradil swingového kytarového krále Pedro Šnévajse, mimochodem rovněž tiskaře. Z Karabiny ostatně do Kamelotu záhy přešel perkusista Jaromír Kelly Zoufalý. Vynikající instrumentalista Roman Horký se dodnes hrdě hlásí k tomu, že se vyučil - u tiskaře Šnévajse.


Roman Horký a Viki Porkristl

Na konci 80. let jsem dělal dramaturga hudebního klubu v jedné veliké a dosud nevyužité sídlištní restauraci. Pozvali jsme tam Kamelot, zadarmo a trochu jako výplň programu. A tam jsem poprvé zpozorněl. Natřískaný sál plný hezkých náctiletých dívek s nimi odezpíval celý koncert. Až na výjimky jsem ty písničky nikdy neslyšel, oni je znali nazpaměť. Cítil jsem, že se rodí fenomén.

V roce 1995 velmi předčasně umírá Radek Michal zvaný Bůček. Tehdy se stalo něco zásadního, přestože z kapely odcházeli muzikanti a přicházeli jiní, najednou zde nebyl Bůček. On byl nejen výjimečný sólový zpěvák, Romanovo alter ego, on byl kus Kamelotu – a najednou tu nebyl. Kamelot už nikdy nebyl takový, jako předtím.

Nicméně vydali dosud 23 alb, za které získali 11 Zlatých desek, jednu desku platinovou a jednu multiplatinovou. Bylo to album Zachraňte koně z roku 1990, jejich vůbec první deska. Prodalo se jí skoro sto tisíc nosičů. Roman Horký napsal na 200 písniček (jiné zdroje uvádějí 300 písniček), hrál krajanům v Kanadě i v Austrálii, vyžádali si ho vojáci KFOR v Kosovu. Až kuriózní je, že navzdory mladickému věku i vzhledu je Čestným občanem města Brna, ale Brno samo je občas kuriózní.

Jak už jsem napsal v editorialu na tento týden, i Karel Gott je šťasten, když znovu a znovu vyprodá pražskou Lucernu. Kamelot ji vyprodal už před pěti lety (25 let kapely) a teď tuto neděli. Pár dnů před koncertem mi říkal Roman do telefonu – „od pondělí je vyprodáno! Dva a půl tisíce vstupenek! Tak jsme jim to ukázali, dokázali jsme to!“

„Romane“, řekl jsem mu, „ ty přece nemusíš nikomu nic dokazovat. Ty už jsi to dokázal!“

Když po skvělých předkapelách nastoupila na pódium Velkého sálu Lucerny stará sestava Kamelotu s Věrkou, Pupou, Kellym, znovu zpíval celý sál. Jde z toho mráz po zádech, je to krásné jako bohoslužba.

Byli jsme už s Folktýmy na neviditelné zasněžené dálnici, když se stalo to, co mi pak povídal Pupa. Poslední písničky koncertu odzpívaly ty tisíce diváků ve stoje. Až se mi derou slzy do očí. Jim všem totiž ty slzy tekly.


Jiří Pařez (uprostřed) byl se svým bluegrassovým Uhlákem souputníkem Křesťanových Traperů i Poutníků. Dnes stojí v čele pozoruhodného projektu Pozdní sběr, do kterého přistoupil i třeba basák Jíra Meisner (Druhá tráva, Kamelot) nebo Redlův spoluhráč Karel Macálka. Žánr? Nálada pod Pálavou i jižanský rock.

 

Zleva Pařez, Macálka, Dlapal. Pozdní sběr.

 

Marien, naděje českého, moravského i slezského folku, pravil o této východočeské kapele moderátor Zdeněk Vrba.

 


Roman Venclovský, Ivan Huvar. Folk team.

 

Zkušený Folk team hraje v životní formě. Trojici klasiků Kopřiva (vpravo s houslemi) Huvar, Venclovský doplnily bicí, klávesy, baskytara. Krásný zážitek s názvuky folklóru.

 
Věra Horká po letech zase s Kamelotem. Je krásnější než dřív.


Moderátor říkal, že přijde písničkář Péťa Bendl. Nakonec přišel ministr zemědělství s kytarou.

 

Blanka Šrůmová s Romanem Horkým.

 

Roman už před časem napsal a nazpíval duet s Ilonou Czákovou. Nesmějte se, ta dáma umí víc, než to vypadá. Mimo jiné má silné swingové cítění. Vlevo Pupa Chromeček, zakladatel.

 

Vydavatel Vladimír Kočandrle předal Kamelotu dvě Zlaté desky za alba Modrá planeta a Proti proudu.

 

Možná za pět let, možná zase ve vyprodané Lucerně.


Foto: František Heřman

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237547

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz