Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana

Vůbec se nelíbila svým spolužákům na střední škole Thomase Jeffersona. „Nehodila jsem se,“ vzpomíná. „Četla jsem jak divá knihy, malovala a nenadávala na negry.“ Měla nadváhu a uhry v obličeji.  Spolužáci se jí posmívali a ona poslouchala Bessie Smith a Leadbellyho. Nedokončila Texaskou universitu v Austinu. O něco později, když byla slavná, napsaly školní noviny: „Troufla si být odlišná.“

Myslím, že Janis na vybranou neměla, ona byla jiná a cítila v sobě talent. Ve své jinakosti snadno našla cestu k hippies, stala se symbolem hnutí květinových dětí, ale sama se spíš cítila beatnikem. Není to totéž.

Toužila po lásce, pořád se jí nemohla nasytit, celý život jí měla málo. Její matka Dorothy, matka dalších dvou dětí, později řekla: „když se jí nedostávalo pozornosti, byla smutná a nespokojená. Běžná empatie nestačila.“ Janis, ta nejškaredší studentka střední školy, které říkali zrůda nebo prase, toužila po uznání. Po pozornosti, po lásce.

Stala se královnou bílého soulu a rythm and blues. Za svůj krátký život natočila čtyři alba, to poslední, Pearl (1971), už vyšlo posmrtně.  Stalo se nejprodávanější deskou její kariéry, získalo jednu zlatou a čtyři platinové desky, devět týdnů se drželo na prvním místě hitparády. Posmrtně vyšlo nejméně osm kompilací.

Janis zemřela 4. října 1970 při natáčení Pearl v městě California blízko Los Angeles. Po návratu ze studia si dala jako vždy pár panáků v hotelovém baru a pak si šla do automatu koupit cigarety. Když ji druhý den našli, měla ty drobné nazpět pořád u sebe. Zemřela vlastně omylem – chemik jejího dealera byl ten den mimo město a nezkontroloval dávku pro Janis. Místo obvykle naředěného heroinu dostala padesátiprocentní extrakt. Bylo jí dvacet sedm let.

Popel Janis Joplin byl rozprášen do Tichého oceánu. Jednou z jejích posledních nahrávek bylo Happy Birthday k třicátým narozeninám Johna Lennona. John ho našel ve schránce o pár dnů později, to už Státy obletěla zpráva o tragické smrti Janis. Pro vnímavého Johna pozdrav ze záhrobí.

Janis „Lyn“ Joplin se narodila 19. ledna 1943 v texaském Port Arthuru. Právě před sedmdesáti lety. Některé hlasy dodnes říkají, že taková zpěvačka se už nenarodí.

 Foto týdne

Jste náš host číslo

8237535

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz