Vzkazy

 • Konec upírů na Rusi

  Pamětníci, vzpomínáte na komunistický (jak jinak v šedesátých) časopis Svět sovětů? Remitenda tohoto plátku činila asi 95%. Dokud, na žádost jistého soudruha, nebyli povoláni pan Jiří Winter - Neprakta a pan Miloš Švandrlík, aby se pokusili s časopisem něco udělat. Udělali. Změnili název na S 36, tedy Svět sovětů 36 stránek, no SS by ani koncem šedesátých neprošlo, a na poslední straně obálky začali publikovat komiks (tehdy "kreslený seriál") Konec upírů na Rusi. Remitenda klesla k 10%. A pak přišel jednadvacátý srpen, rusáci obsadili redakci a vše, včetně originálů, spálili na dvorku. Třináct pokračování se zachovalo a na ty, ale i na mnohé další kresby vás zveme do Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. Vernisáž výstavy je 6. 8. 2022 od 15 hodin a výstava potrvá do 31. 8. 2022. Těšíme se na vás!

  Ota Kmínek

  Celý článek...  
 • Letokruhy se znovu posunou

  Kamarádi a kamarádky!

  Vzhledem k vývoji celosvětové problematiky okolo pandemie corona viru se vyskytla i neúprosná nutnost jednoznačného rozhodnutí o konání LETOKRUHŮ, plánovaných původně na rok 2021 a přesunutých na červen 2022.  

  Situace v celém světě se opět rapidně zhoršila, Kanadu nevyjímaje. Proto, ač neradi, jsme museli jednoznačně konstatovat, že pořádání Letokruhů v roce 2022 je nereálné, a jsme nuceni ho posunout o další rok. Paradoxně se tak interval celosvětových trampských setkání posunul na pět let, jako tomu většinou bylo mezi celosvětovými potlachy. Naším záměrem bylo zkrátit tento interval na tři roky, ale jak vidno – člověk míní a život mění.

  Budeme doufat, že se nepříznivá situace během příštího roku změní k lepšímu a my vás budeme moci v roce 2023 přivítat na Bush River.

   

  Držte nám i vám palce!

  Za STOV Fony, Kanada 

   
Dnes má svátek Vavřinec Zítra má svátek Zuzana

Životní příběh britského zpěváka Seala je stejně silný, jako jeho charisma. Je to příběh o hledání vlastní identity, o boji s nepřízní osudu a umění proměnit silou vůle tyto překážky ve vítězství.

Seal Henry Olusegun Olumide Adeola Samuel se narodil 19. února 1963 v londýnském Paddingtonu chudým brazilsko-nigerijským rodičům. Seala i jeho bratra prý otec v ranném dětství krutě týral. Rodiče se nakonec rozvedli a Seal vyrůstal po pěstounských rodinách, což mělo za následek jeho pozdější potíže s nalezením vlastní identity. Jako chlapec navíc onemocněl vzácnou nemocí imunitního systému, která se podepsala hlubokými jizvami na jeho tváři a ještě víc poranila jeho sebevědomí. V dospělosti se pak tato nemoc projevila ztrátou vlasů. V době dospívání sváděl Seal těžký vnitřní boj. Své trápení a ústrky si často vybíjel v posilovně, což mu vyneslo vypracovanou atletickou postavu, která postupně začala přitahovat pozornost žen.

Po studiích architektury se protloukal životem všelijak. Často měnil zaměstnání a začal zpívat po barech, kde si jej všimla britská funková kapela Push a nabídla mu angažmá. V polovině osmdesátých let se společně vydávají na turné do Japonska a Thajska. Asijská kultura zpěvákovi učarovala, opustil kapelu a na vlastní pěst procestoval Indii. Zpět do Londýna se vrátil jako jiný člověk. Muž se sebevědomím a novým pochopením životních hodnot. I když stále zpíval po barech a přespával v přívěsu, do písní začal vkládat získanou moudrost, pokoru i odvahu. Tady někde jsou počátky jeho jedinečného výrazu, jímž si v kombinaci s nenapodobitelným hlasem získal posluchače na celém světě.

Psal se rok 1990 a Sealovi bylo 27 let, když do baru, kde zrovna zpíval, zavítal hudební producent Adamski. Seal ho ohromil natolik, že mu nabídl k nazpívání svoji novou skladbu Killer. Píseň se okamžitě dostala na vrchol britské hitparády a zpěvákovi přes noc změnila život. Pak už následuje úspěch za úspěchem. S producentem Trevorem Hornem vydává v roce 1991 debutové album s jednoduchým názvem Seal, které z něho udělalo nejen světovou hvězdu, ale i ženský sexuální symbol.

Jizvy na tváři se staly jeho znamením. Stal se trojnásobným držitelem Grammy Awards za svou píseň Kiss From a Rose, jeho singl Amazing byl v roce 2007 na Grammy nominován. Dosud vydal osm sólových alb, kterých se prodalo více než 20 milionů kusů. Jeho poslední album nese název Soul 2 a Seal se v něm vrací k největším soulovým klasikám sedmdesátých let.

Sealovu tvorbu oceňují především ti, kdo v hudbě milují emoce přenášené krásou lidského hlasu. A ten je jeho největší předností. Sametově zabarvený, lehce chraptivý, jakoby zakouřený odstín mu dává romantický a zasněný sexy podtón. Podmaní si vás a je vám s ním hezky.

Dnes se tento téměř dvoumetrový zpěvák s vypracovanou figurou, širokým úsměvem a neuvěřitelným kouzlem osobnosti dožívá padesáti let.

 

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

8237634

Melanž

 • Letní lidé Františka Dostála

  21. července 2022 oslavil 84. narozeniny vynikající český reportážní a dokumentární fotograf František Dostál. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

  Jak před časem řekl František Cinger: Dostálovy snímky jsou svědectvím času, přitom se mu pořád nějak kutálejí do legrace. On totiž František Dostál má raději úsměv než pláč.

   

   

   

   

   

  Připomeňme si dílo Františka Dostála několika fotografiemi z jeho asi nejslavnějšího souboru Letní lidé, který František Dostál vytvořil mezi roky 1968–1990.

  Celý článek...  
 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Autoři:  Jiří Černý, Mirek Černý, Jaroslav Čvančara, Ivan Doležal, Svatoslav Fiala (foto), Jiří Hampl (foto), František Heřman (foto), Hanka Hosnedlová, Vít Hrabánek, Jan Krůta, Miloslav Jakub Langer, Jaroslav Samson Lenk, Jindřich Marek, Stanislav Motl, Petr Vokoun Náhlík, Míra Navara, Marty Newton, Sandy Nosek, Zdeněk Nossberger, Lucia Nováková (foto), Lilly Pavlak, Jan Plachetka, Milan B. Plch, Radovan Rakus, Jan J. Vaněk, Jerry Pupál Vecka, Ladislav Vencálek, Karel Cimbura Vidímský

 

Kontakt: musicopen@email.cz