Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Drahoslav Zítra má svátek Vladislav

Blue Sky Boys - zleva Earl Bolick a Bill Bolick

Dvacáté páté pokračování rozhlasové Country pohody

Invaze bratrských dvojic, které v první polovině 30. let minulého století zaplavily pláně americké hillbilly music, vyvrcholila příchodem dodnes uznávaných sourozenců Bolickových. Jediných, kteří se na moudrou radu producenta odlišili od všech ostatních už tím, že ze svého obchodního názvu vypustili právě slovo „bratři“. V návaznosti na pevně zapuštěné kořeny v Severní Karolíně – kraje „Blue Ridge Mountains, Land of the Sky“, je nahradili nádherně kamarádsky znějícím Blue Sky Boys. Stejně lákavý a průzračný jako tento název byl i jejich osobitý, nevídaně uhlazený a téměř odevzdaně jemný vokální styl, založený na pouhopouhém logicky harmonickém proplétání sólového barytonu a doprovodného tenoru.

První nastoupil na hudební dráhu Bill Bolick (28. října 1917 - 13. března 2008) V necelých osmnácti letech se stal sólovým zpěvákem a mandolinistou sestavy Crazy Hickory Nuts (sponzorem byla  Crazy Water Crystal Company), tehdy čerstvě najaté rozhlasovou stanicí WWNC v Ashevillu. Skupina sice po několika měsících zkolabovala, ale Bill ji ruče nahradil vlastní sestavou Good Coffee Boys (sponzorem byla JFG Coffee Company), v níž se vedle rodáka ze Sherrills Ford v Severní Karolíně houslisty Homera "Pappy" Lee Sherrilla (23. března  1915 - 30. listopadu 2001) objevil s kytarou i jeho mladší bratr Earl Bolick (16. listopadu 1919 – 19. dubna 1998). Právě v téhle partě poprvé zaznělo unikátní spojení Billova barytonu s Earlovým tenorem, které se stalo hlavním motorem jejich dalších koncertních, rozhlasových i gramofonových úspěchů. 

Ještě v roce 1935 se ale kluci stěhovali do Atlanty a v programu stanice WGST se objevili už jako Blue Ridge Hillbillies.  A protože z nich měl sponzor velkou radost (i peníze), zařídil jim audienci u firmy Victor. Při první frekvenci 16. června 1936 nahráli 10 snímků – mezi nimi i jeden ze svých nejslavnějších Sunny Side Of Life“–  a  producent  Eli Oberstein (13. prosince 1901 - 12. června 1960) jim na místě nabídl exkluzivní smlouvu. A když na ni kývli okamžitě je přejmenoval na Blue Sky Boys. Billovi nebylo ještě devatenáct a Earl se plížil k sedmnáctce.

Až do roku 1941 se Blue Sky Boys pravidelně objevovali v nahrávacím studiu a přinášeli do katalogu značky Victor další a na tehdejší zvyklosti komerčně poměrně úspěšné novinky jako Hang Out The Front Door Key“ (1938), „Are You From Dixie“ (1939), „Mary Of the Wild Moor“ (1940). Jenže úspěšné gramofonové tažení přerušila válka, a když se bratři Bolickové konečně zbavili uniforem, zjistili, že se vrátili do jiného, naprosto neznámého světa.

 

Stephen H. (Steve) Sholes a Elvis Presley na snímku z roku 1967

V čele produkce Victoru už nebyl jejich hodný strýček a vyznavač tradic, ale podstatně komerčnější Stephen H. (Steve) Sholes (12.února 1911 - 22. dubna 1968). Významná gramofonová osobnost, která stála v roce 1945 u kolébky nashvilleské divize značky RCA Victor, chlápek který sem přivedl Chet Atkinse, Eddy Arnolda, Hanka Snowa i Locklina, Jima Reevese a v roce 1955 Elvise Presleyho. Díky němu se Blue Sky Boys museli už při první poválečné frekvenci – poprvé ve své kariéře – smířit s účastí houslisty Samuela „Curly“ Parkera (7. listopadu 1919 - 12. září 1986). Při dalším nahrávání v roce 1947, kdy vznikl jejich nejúspěšnější snímek Kentucky, to zase byl kontrabasista Charlie Green, ale když k nim chtěli do studia nahnat ještě elektrickou kytaru, řekli 26. března 1950 oba bratři unisono: „Dost!“. Přestože se v průběhu 60. i 70. let ještě párkrát ve studiu objevili, slavná éra Blue Sky Boys skončila právě tohoto dne.

Blue Sky Boys byli nejen nejvyzrálejší a profesionálně nejdokonalejší bratrskou dvojicí, ale byli i poslední sestavou tradicionalistů z rodu old time. Jejich styl se v průběhu let prakticky neměnil a nebýt pokroku nahrávací techniky zněly by jejich snímky z 60. let stejně jako ty první, které nahráli mnohem dřív, než získali volební právo.

Událostí poloviny 30. let minulého století nebylo ovšem ani zdaleka pouze objevení Blue Sky Boys jako bezmezných vyznavačů a přísných strážců tradice. Bylo to současně i období pronikavých změn celé hudební sféry a muziky hillbilly především.

Zatímco ve 20. létech byly hlavním hráčem gramofonové firmy a později i rozhlasové stanice, které neměly větší cíl než zaznamenat a uchovat to, co předchozí generace přivedly na svět a při nejlepším na tom trošku víc vydělat (jako v případě Vernona Dalharta), v polovině 30. let bylo najednou všechno jinak. Muzikanti a zpěváci totiž zjistili, že muzikou se lze poměrně velice elegantně živit, a začali do její další cesty stále intenzivněji zasahovat. Postupně, ale s ohledem na dřívější poměry značně rychle, se podstatně intensivněji začali zamýšlet nad stylizací svého projevu, nad osobitostí i originalitou a výjimečností svého stylu a nakonec i nad vlastní tvorbou. A především konečně začínali chápat, že jejím hlavním cílem musí být co nejlépe vyplnit přání posluchačů.

 

Gene Autry

Mezitím na Dalekém západě vstupuje do ohniska obecné pozornosti mladý zpěvák protřelý praxí v  populárním pořadu chicagské rozhlasové stanice WLS Barn Dance, Gene Autry, až dlouhého zástupu možností jak se stát hrdinou filmového plátna  si konečně vybírá dlouho očekávanou legendu zpívajícího kovboje. Tančírny v Oklahomě i v Texasu plní do posledního místa zápaďácké varianty big bandů, kterým vládne Bob Wills se svými Texas Playboys, a na Jihovýchodě doslova dramaticky mění Monroe Brothers dlouhá léta ustálené návyky zpívajících dvojic v muziku dýchající energií, napětím, neustálými změnami a obrovským nasazením.

 

Foto týdne

Jste náš host číslo

6843531

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz