Vzkazy

 • Čeští lednoví jubilanti

  * 16. 1. 1931 se narodil Vladimír Škutina, humorista, publicista, spisovatel

   

  * 16. 1. 1941 Marie Zábranská – výtvarnice, manželka významného českého ilustrátora Adolfa Zábranského, zakládající členka skupiny pražských výtvarnic Femina. Za svoji celoživotní tvorbu obdržela Cenu Evropského kruhu umění Franze Kafky (2009) a Aliance Salvadora Dalí (2011).

   

  * 17. 1. 1941 se narodil Vašek Souček, novinář, glosátor. moderátor, dlouholetý člen a speaker kapely Lokálka.  Redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde má vlastní pořad Glosa Václava Součka. V roce 2006 spolu s Jiřím Fraňkem a Adamem Černým získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

   

  * 20. 1.1946 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských písničkářů Vladimír Merta. Vystudovaný architekt, absolvent hrané režie na FAMU, publicista, spisovatel, fotograf, dramatik a filmový režisér. Muž, o kterém se dozvíte jinde mnohem víc, a pořád to bude málo.

   

  *23.  1. 1891 František Smolík – český herec a zpěvák. Vytvořil řadu vynikajících divadelních a filmových rolí. Nazpíval řadu písní pro firmu Homocord (např. Maminko mámo, Až na světě hochu budeš sám)

   

   

  * 26. 1. 1951 se narodila Jarmila Kratochvílová – nejlepší běžkyně v dějinách země. V roce 2020 vstoupila do rekordmanské Síně slávy za 37 let nepřekonaný světový rekord v běhu na 800 metrů, který zaběhla časem 1:53,28 v Mnichově v červenci 1983.

   

   

  * 28. 1. 1961 narodil skladatel, textař, aranžér a publicista Vladimír Kočandrle. V osmdesátých letech zakládal skupinu OK Band a byl jejím kapelníkem, spoluzakládal a byl ředitelem společností Monitor, později se stal ředitelem EMI pro Česko a Slovensko. V současnosti stojí Vladimír Kočandrle v čele české pobočky Warner Music

   

  *29.  1. 1931 Miroslav Raboch – akademický sochař, keramik a pedagog. Autor tzv. „keramického  nesmyslu“, neboli hlavní ceny festivalu Porta.

   

  Sen několika generací mladých muzikantů - porta, cena pro nejlepší skupiny, autory i interperty na legendárním festivalu Porta, jehož fenomenální éru ukončila listopadová revoluce.

   
 • Kronikář zámořského trampingu z Vancouver Islandu

  Aleš Klestil (1940 – 2020)

  Nejsem zastáncem pompézních monumentů či pění oslavných ód na „zasloužilé umělce“, spíše bych zastával biblické Prach jsi a v prach se obrátíš či nebiblické Všechna sláva – polní tráva, ale pokud si v trampském světě vděčnou vzpomínku někdo zaslouží, pak je to bezesporu Aleš. On si ten pomník vlastně nevědomky vybudoval sám - svým postojem k jeho - Maruš promine -  největší lásce - trampingu. Tady bych se opakoval použitím věty ze závěru posledního (98.) čísla Stopy... tam, kde jiní jen blafali, Aleš konal!

  Celý článek...  
Dnes má svátek Zora Zítra má svátek Ingrid

North Carolina Ramblers

Dvacáté druhé pokračování rozhlasové Country pohody

Začátek 30. let otevřel po dlouhé době naprosto nečekaně a doslova dokořán prostor pro uplatnění nových aktérů na scéně americké country. Příčinou byla nejen podstatně větší hustota sítě soukromých rozhlasových stanic, a tedy i „spotřeba muziky“, ale paradoxně i velice těžké období, jímž procházela americká ekonomika, včetně gramofonového průmyslu.

Křivka prodeje jednotlivých katalogových titulů začala strmě klesat a v dohledu nebyla nejmenší naděje, že se její pád zastaví. Proto začali všichni vydavatelé, zejména na nahrávání, ale rovněž na honorářích, pořádně škudlit. Peněz, které tehdy dostávali zpěváci a muzikanti za pořízení snímků, nebylo ani předtím přespříliš a tantiémy z prodeje, pokud si je někdo vydupal, byly ještě legračnější.  A tak nebylo divu, že když to najednou začalo být ještě horší, většina z  aktérů, jejichž popularita nepřeklopýtala rámec sousedních okresů, se prostě vytratila někam jinam. Ale největší prostor pro nové countrymany otevřely dvě po všech stránkách doslova mimořádné skupiny z rodu nejslavnějších „string bandů“, které právě v úvodu 30. let překročily svůj zenit a bez velkých ovací i bez velkých výčitek ukončily svoji činnost. 

V prvé řadě to byla skupina North Carolina Ramblers, populární zejména v oblasti Západní Virginie a Severní Karolíny, která se objevila poprvé ve  studiu značky Columbia 27. července 1925. Tehdy vznikla také její nejúspěšnější nahrávka Don´t Let Your Deal Go Down“. Ústřední osobností skupiny, jejíž repertoár tvořily ve velké většině reminiscence na hudbu vaudevillu a tradici ragtimu, byl první slavný pětistrunný bendžista, osobitý zpěvák a notorický opilec Charlie Poole (22.3.1892 – 21.5.1931), jemuž v začátcích dokonale sekundovali houslista Posey Rorer s kytaristou Normanem Woodlieffem. Je dodnes záhadou, jak se vytrvale opilý Poole dobral k doslova mimořádně uhlazenému až akademickému výrazu, v němž naprosto chybí v tehdejší country nezbytná spontánnost.  Na jaře 1931 dostal Poole lákavou nabídku z Hollywoodu, ale zemřel dřív, než si stihl koupit jízdenku do Kalifornie. S ním se ze scény vytratili i North Carolina Ramblers.

 

Druhým mimořádným aktérem, který nejspíš ovlivnil další vývoj americké country ještě podstatněji, byli The Skillet Lickers. Na rozdíl od North Carolina Ramblers, jejichž projev na gramofonových deskách i na pódiu byl velice odměřený a svým způsobem „vznešený“, The Skillet Lickers byla skutečně bujará venkovská parta hrající s obrovským fortelem. A také s mimořádnou invencí i rutinou. Jejím duchovním otcem byli houslista z Georgie James Gideon "Gid" Tanner (6.6.1885 – 13.5.1960) a  slepý kytarista George Riley Puckett (7.5.1894 – 13.7.1946). Společně nahrávali už v roce 1924, ale teprve 17. dubna 1926, poté, kdy se k nim připojil houslista Clayton McMichen (26.1.1900 – 4.1.1970) a bendžista Fate Norris, se objevili ve studiu Columbie v Atlantě poprvé jako The Skillet Lickers. Jejich gramofonový archiv je úctyhodný. Obsahuje unikátní verze lidovek jako „Cotton-eyed Joe“, „Black-eyed Susie“ i „Cumberland Gap“, nebo „Soldier´s Joy“ i spontánní houslové brakdowny. Bez zajímavosti nejsou jejich úpravy minstrelských písní a pozoruhodně originálně působí, jako specifická gramofonová kategorie, i jejich dramatické hudební hříčky „playlets“.

Nahrávky, kombinující typicky obhroublý horalský humor se zkrácenými ukázkami jejich běžné gramofonové produkce, jejichž stopáž výrazně překračovala možnosti standardní desky, a proto pokračovaly na druhé straně. Absolutní rekord v tomto směru drží snímek A Corn Licker Still In Georgia“, který potřeboval celkem 14 stran. Skupina, jejíž složení příležitostně rozmnožovali další muzikanti, nahrávala v průměru dvakrát ročně v Atlantě a za každou sérii (obvykle 10 titulů) dostávala od Columbie 1000 dolarů. Naposledy v sobotu  24. října 1931. Pak se vydali každý vlastní cestou. Bendžista Fate Norris zmizel dočista beze stop, Riley Puckett pokračoval dál jako sólista, Clayton McMichen založil partu The Georgia Wildcats, s níž doprovázel Jimmie Rodgerse v originální nahrávce „Peach Pickin´Time In Georgia“, Gid Tanner se v roce 1934 pokusil založit nové Skillet Lickers pro nahrávací frekvenci v San Antoniu, ale moc se mu to nepovedlo, a tak se vrátil na svoji farmu.

 

Obě skupiny představují vrchol éry venkovských hilbilly string bandů, které ovládaly tuto hudební krajinu koncem dvacátých a na samotném začátku třicátých let. Gramofonový svět tehdy nebyl o nic vlídnější než ten dnešní. Jakmile odešly ze scény,  jejich desky okamžitě zmizely nejen z pultů, ale i  z „živého“ katalogu vydavatelů. Až téměř po půl století je najednou začali objevovat historici a dodnes při zmínce o nich nešetří superlativy. Samozřejmě hodně přehánějí, ale pravdou je, že ve své době to byly opravdu jedničky. A vsadím se s kýmkoli o cokoli, že tenkrát jim to nikdo neřekl.

 

Foto týdne

 

 

Jste náš host číslo

6873217

Melanž

 • Slavní světoví oslavenci

   

  * 19. 1. 1931 se narodila herečka Tippi Hedren, blonďatá kráska z Hitchcockových Ptáků nebo z filmu Marnie. Matka herečky Melanie Griffith (Podnikavá dívka, Konec Divokého západu) a babička herečky Dakoty Johnson (Padesát odstínů šedi, Black Mass: Špinavá hra).

   

  * 19. 1. 1946 se v Sevierville v americkém státě Tennessee narodila královna americké country, zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Rebecca Parton.

   

  * 20. 1. 1946 se narodil David Lynch - americký filmový scenárista, režisér, producent, malíř, hudebník, skladatel a performer. Významný představitel postmoderní kinematografie. Byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší režie za filmy Sloní muž (1980), Modrý samet (1986) a Mulholland Drive (2001). Sloní muž byl také nominován v kategorii nejlepší scénář. Vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes a v Benátkách.

   

   

  * 21. 1. 1941 se narodil Placido Domingo - tenorista, operní pěvec a dirigent, který se spolu s Lucianem Pavarottim a José Carrerasem podílel na zrození legendy Tíí tenorů a přesunu operních árií na fotbalové stadiony.

   

   

  * 21. 1. 1956 se narodila herečka Geena Davis, (Thelma z Thelma a Louise, paní Littleová z Myšáka Stuarta Little),

   

  * 24. 1. 1941 oslaví osmdesátiny Neil Diamond. Celým jménem Neil Leslie Diamond. americký písničkář a skaldatel, který měl především v šedesátých až osmdesátých letech celou řadu hitů. Mnohé z nich známe i z českých verzí.

   

   

  * 25. 1. 1981 Alicia Keys

  Alicia Augello Cook se narodila na Manhattanu v New Yorku a pod jménem Alicia Keys je jednou z nejznámějších amerických osobností Rhythm and blues a soulu. Zpěvačka, skladatelka, klavíristka, hudební režisérka a producentka, filantropka, příležitostná herečka a spisovatelka.. V žilách jí koluje irská i italská krev po matce a jamajská po otci. Talentované děvče ve dvaceti opustilo vysokou školu a stalo se hudební profesionálkou. Debutovala albem Songs in A Minor (Písně v a moll - 2001) a za první týden se ho prodalo 235,000 kousků. Kritika byla nadšená, prodejci spokojeni. Následovalo album The Diary of Alicia Keys (2003), a následná velkolepá žeň Grammy v roce 2004: Nejlepší R&B Album, nejlepší ženský vokál v R&B (za If I Ain't Got You), nejlepší píseň R&B (za You Don't Know My Name) a nejlepší vystoupení v duu nebo skupině v R&B (za My Boo). Alicia je uznávanou umělkyní, která prodala 28 milionů alb a singlů a vyhrála mnoho cen - čtrnáct cen Grammy, jedenáct cen Billboard Music Award a tři ceny American Music Award.

   

   

  * 26. 1. 1961 se narodil fenomenální hokejista Wayne Gretzky

   

   

  * 27. 1. 1756 se narodil Wolfgang Amadeus Mozart, geniální sladatel, kterému jeho Pražané tak rozumějí...

   

  * 28. 1. 1936 se v New Yorku narodil herec, režisér a scenárista Alan Alda, který se zapsal do širokého povědomí televizních diváků na celém světě nezapomenutelnou rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce s přezdívkou Hawkey v seriálu M*A*S*H (1972 – 1983).

   

   

  * 30. 1. 1951 se v Londýně narodil zpěvák a bubeník Philip David Charles „Phil“ Collins, zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar. Obrovskou popularitu si získal už jako lídr hudební skupiny Genesis, kterou poté dokázal zužitkovat i coby sólový zpěvák.

   

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Editor:
  Fedor Skotal

Grafika: Jana Skotalová

 

Kontakt: musicopen@email.cz