Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek René Zítra má svátek Zina

Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

Nápad vrátit se ke staré trampské písničce v nahrávce, která se nesnaží dát jí za každou cenu novou tvář, se ukázal jako prozíravý a rozumný. Sice zařazené skladby nesou decentní aranže Přemka Haase a Romany Tomáškové, ale vkusně a umírněně akceptují nejen možnosti nástrojového využití, ale i ducha doby zrodu jednotlivých písniček, což není vždy úplně jednoduché. Nekarikují, nesnaží se o násilnou modernizaci či dokonce razantní žánrovou změnu. Citlivě navodí atmosféru, přinesou zasuté vzpomínky, pohladí po duši… A to byl nepochybně i původní záměr Bédi Šedifky Röhricha a jeho muzikantských přátel, kteří se do projektu návratu trampské písničky zapojili. 

Na nahrávkách se podílí vedle otce myšlenky a neúnavného tahouna Bédi Šedifky jeho spoluhráči - Přemek Haas a Dan Zita, ale také dámské trio Přelet M.S., které s Béďou stále častěji vystupuje. Dále se u jednotlivých skladeb setkáte se jmény Pavla Broma, Petra Vrobela, Vlaďky Haasové, jihočeského Luboše Marka a dokonce i Mikiho Ryvoly, kterého uslyšíte ve dvou písničkách.

Vybraný repertoár na albu, vydaném plzeňským nakladatelstvím Avik, tvoří 16 skladeb, hlavně z meziválečné etapy a ve dvou případech také z let válečných. Příjemným doplňkem je na přiloženém bookletu pak vždy pár zasvěcených řádek ke každému z písničkových titulů, ale především k jejich autorům. Takže se zde setkáváme se známými jmény Edy Ingriše, Gézy Včeličky, Jarky Mottla, Ríši Jurista, Karla Brokenického, Bedřicha Nikodema, Daisy Jelenové, ale i s řadou  dalších.

A písničky? K většině z nich můžete přidat i svůj hlas. Vždyť kdo by neznal Niagaru, Trampské milování, Slib mi, že nebudeš plakat, Osado, osado, Soumrak, Maminko, mámo, To naše mládí, Hoj trampové, piráti, Sony Boy, Bílé kanoe, Snad se má loď jednou vrátí, Jeden z nás je šerif, Houpy hou, Až budeš velký, Můj hochu nebo dokonce Bramborovou placku, která dokázala překonat všechny žánrové zdi.

A nepochybuji o tom, že se k tomuhle albu budete stále vracet, stejně jako já. Třebaže většina písniček je starší než naše generace, zůstává vlastně kouskem i našeho vlastního života, protože nás doprovázela po trampských stezkách, u táborových ohňů i při návratech do všedních dnů. A snad bude provázet i nadále...  

 

  

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6742194

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz