Vzkazy

 • Cédéčko s vůní kouře

  Ačkoliv ve chvíli, kdy tento článeček píši (polovina prosince), je CD s dlouhým, ale vše říkajícím názvem „Šedifky a Přeletky: Ze starých zpěvníků“, na světě teprve pár týdnů, ohlasy z různých míst jsou nejen četné, ale i velice příznivé, některé přímo nadšené.

  Celý článek...
Dnes má svátek Šarlota a Zoe Zítra má svátek Státní svátek

Když jsem poprvé vyjel na tramp, čundr jsme tenkrát neříkali, tak to bylo s osadou Lone Star. Osamělá hvězda, to byl název pro Texas. Já si chtěl říkat „Texas Kid“, ale když jsme přijeli na osadní kemp v Radejčíně, tak mě tam bývalý spolužák uvítal slovy: „Kobro, kde se tady bereš.“ A tak jsem dokidal. S třásněmi ze záclon našitýma na manšestráky, v kostkovaný flanelový košili s vestičkou piké od žaketu a kloboukem, který by byl rád sombrerem, ale zažil už službu - proti slunci na zahrádce. Doba, móda a ostatně všechno se měnilo, ale Texas pro nás byl vždycky oním nádherným místem, kde kovbojové nastolují spravedlnost a zatím co mlátí a prostřelují lumpy, chovají se k ženám jako gentlemani.

Zatím co my jsme tady v listopadu oslavovali v rámci Měsíce Československo-sovětského přátelství Říjnovou revoluci, v Texasu byl měsíc říjen prohlášen za měsíc českého dědictví. Inu, je dobré mít v nějakém americkém státě českou většinu. Naši texaští krajané se hlásí k českým kořenům, i když většina z nich je z Moravy nebo Lašska a Valašska. V Kansasu, Iowě, Nebrasce, v Severní a Jižní Dakotě je česká směska. Když v česko-texaském městě West vybouchla továrna na hnojiva, tak to mohla být marginální místní událost, kdyby při tom exploze nezabila 14 lidí a nezranila dvě stovky dalších.

Potěšilo mne, že Karel Schwarzenberg přislíbil, že dáme čtyři milióny korun na opravu sokolovny. Je to maličkost, když škody se vyšplhaly přes 100 miliónů dolarů, ale je to alespoň přihlášení se k těm, kteří se k nám hlásí. Jana M. Vaculík(ová) z Westu je ředitelka mládeže pobočky Společnosti českého dědictví státu Texasu pro okresy McLennan a Hill. Její přednášková činnost je trvalá, ale v říjnu veliká. Pro čtenáře, ať už americké, nebo české, je v časopise Český dialog, od letoška už jen v podobě, jako naše noviny, je městečko West známé i svými kurzy češtiny ve West Community Center pro frekventanty od 15 do 80 let. Ovšem do Texasu dorazila roku 1852 mezi prvními i nemoravská skupina z Nepomuku. Rolníky vedl Josef Shiler a jeho syn vystudoval práva a stal se prvním advokátem Čechem v USA. V Českém dialogu byla historie Čechů a Moravanů v Texasu popsána na pokračování.

Takže, i když se nejmenuju Texas Kid, cítím se tak trochu Texasanem, obzvláště když jsem, alespoň v duchu, s těmi, které postihlo neštěstí, ale kteří jsou určitě nezdolní a stateční.

Foto týdne

„Štěstí je jednoduché.

Dobré zdraví

a špatná pamět."

 

Ernest Hemingway

Jste náš host číslo

6698465

Melanž

 • Jaký je Brňák

  Petr Komárek zvaný Farář z Texasu, USA, má – zdá se – silný vztah k Brnu. Čas od času nám přepošle zasvěcené texty o moravské metropoli. Většinou jsou ty texty vtipné, vyznačují se značným stupněm informovanosti. Dnes poslal následující sdělení:

  Celý článek...  
 • Jak posílat příspěvky na potlach v Texasu

  Ozvalo se nám již několik kamarádů ze zahraničí, kteří chtěli poslat peníze na naše bankovní konto na podporu 10 celosvětovéo potlachu, ae nemohli tak učinit, protože informace uvedené na trampských webových stránkách nebyly úplné.

  Celý článek...  
 • Když je v Texasu vedro, skoro se nedá pracovat

  Další zpráva o přípravách na 10. celosvětový potlach i omylu Country rádia.

  Čas letí jak ten jelen, co je šípem střelen. Sice 10.listopad 2018 se mnohým bude zdát ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že klimatické podmínky v Texasu nám dovolují pracovat jen v určitý čas, což jsou dva měsíce na jaře a dva měsíce na podzim, není zase tolik času nazbyt. V létě jsou zde úmorná vedra, ve kterých venku pracují jen ti nejstatečnější (ke kterým my už nepatříme) a i když máme většinou mírné zimy, tak ani v těch se moc pracovat nedá.

  Celý článek...

Tiráž

Music Open
hudební časopis nejen o muzice


Šéfredaktor:
Fedor Skotal
Redakce:
Hanka Hosnedlová,
Lilly Pavlak (Švýcarsko),
Jana Skotalová

Grafika a web: Jana Skotalová

Kontakt:
musicopen@email.cz